idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

İslam (Arab) orduları Sasani yani Pers ordularını yendiğinde kültürlerini o coğrafyaya dayatmak istediler. Olmadı. Buna mukabil kendileri shatrang yani cataranga öğrendiler. Buna shatranc dediler. Abbasi sarayı bir satranç merkezi oldu. İslam`ın büyük müderrisleri al masudi, al tabari, al yakubi gibi ustalar satranç kitapları ve makaleler yazdılar. Bunlar arasinda al adli döneminin bölgede en iyisi oldu ve saraya satranç danışmanlığı yaptı. Al mustatila adı verilen çapraz satrancı yarattı. İslam aleminin en başarılı asrına imza attılar. Farsça rukh ateş saçan savaş arabası veya savaş arabası anlamındadır. İngilizceye rook yani satrançtaki kale veya kule olarak geçti. Kalenin ilk şekli kanatlı veya uçan savaş arabası şeklindeydi. Yahudi ve Hristiyan melek biliminde kerubin adi verirken melekler ateşten çark formundaydılar ve ellerinde ateşten kılıçları vardı. Savaşçılardı, sanayii de muhafaza ediyorlardı. Adeta birer savaş aracıydılar bu kanatlı silahlar. Rok hareketi ise şah yani baş melekle yüksek düzeyli bir muhafız meleğin yakınlaşması oldu. Bir gün cinnet mustatili, cinnet satrancı da diyebiliriz, günleri gelecekti, o gün bugündür. 666 kanatlı meleğin ateşten kılıcı ise piyadelerin ensesini yalıyor ve yakıyor. Düşen melekler Türkiye`nin satranç tahtasında dolaşan süvarilerin, fillerin ve firzanin üstüne iniyorlar. Tufan geliyor metatron 3 vezirle birlikte şaha yürüyor. Shah mawt.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.