11,50 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Yürümek-Kısa Klasik E-Kitap Açıklaması

  1. yüzyıl Amerika’sının önemli entelektüellerinden, ilk çevreci aktivist diyebileceğimiz Thoreau’nun Excursions (Gezintiler) adlı yapıtından seçtiğimiz birbirini tamamlayan üç denemesi “Yürümek”, “Bir Kış Yürüyüşü”, “Gece ve Ay Işığı” ayrıntı ustası bir münzeviden yürümenin felsefesi üzerine bir ders. Yürüyüşü fiziksel bir eylemden çok soylu bir sanat, kişinin içsel dünyasında gerçekleştirdiği yabanıl bir gezinti olarak nitelendiren yazar, bir yandan da kapitalizmin “medenileştirdiği” insanların doğayla ilişkilerine keskin eleştiriler yöneltiyor. Doğanın donanımlı, tarafsız bir öğretmene dönüştüğü bu metinlerde okuru dingin bir kış sabahına uyandırıp bir kutup gününde ormanın içinden, donmuş nehirlere, kuytu vadilere, buz tutmuş çayırlara, düşman filolarıyla çarpışan aya, kısacası kendi deyimiyle “ilkel bir çağın saflığı”na doğru bir gezintiye çıkarıyor.

“Doğanın farklı itkiler üflediği biridir o, ki sanırım bunların arasında bazı gizleri de var.”

- Virginia Woolf

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

04.04.2022

Doğa ve Yürümek

Naturalist ve otorite karşıtı bir düşünür olan Thoreau, içsel bir yolculuk olarak yürümeyi insanın özüne yaklaşma adımları olarak tanımlıyor. Doğayı aşırı bir hayranlıkla tasvir etmesi ve çok tekrara düşmesi biraz sıkıcı bir kitap olmasına neden olsa da okunması gerekli.

15.07.2020

Doğanın Gücü

Doğaya başka bir gözle bakmama sağlayan sürekli hatırlamamız gereken ,kıymetini hiç kaybetmeyen bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.