31,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Sisifos Söyleni E-Kitap Açıklaması

Sisifos Söyleni

Hayat, uzun ve dolambaçlı yollara sahip, kimi zaman keyifli ama çoğu zaman da yorucu bir yolculuk. Ve bu yolculuğa katılmak ya da katılmamak en başında kimsenin kendi tercihine bırakılmıyor. Peki, kendi kararınız olmadan çıktığınız bu zor yolculuğun sonu nereye varıyor?

Yaşam boyunca karşılaşılan tüm güçlükler, hıçkıra hıçkıra ağlamalar, ağız dolusu kahkahalar, elde edilenler ve kaybedilenler… Kısacası tüm çabalar, hayat sona erdiğinde hiç var olmamışçasına yok olup gidiyor. Öyleyse adına hayat denilen bu yolculukta ilerlemeyi sürdürmek, özünde sadece manasız bir çabadan ibaret olabilir mi?

Sisifos’un Hikayesini Daha Önce Duymuş Muydunuz?

Yunan mitolojisinde adı geçen Sisifos, hilekarlığı ve kurnazlığı ile bilinen bir kral olarak anlatılıyor. Öyle ki, bu yönüyle artık sınırları zorlayan Sisifos, Tanrılar’ı fazlasıyla sinirlendiriyor ve nihayetinde, kendisi henüz bilmese de sonsuza dek sürecek bir cezaya çarptırılıyor.

Bir dağın eteğinde koca bir kaya ile baş başa bırakılan Sisifos’un cezası, bu kayayı dağın zirvesine kadar sürüklemek oluyor. Kral uzun uğraşlar sonucunda hedefine ulaşmaya yaklaşsa da kaya her seferinde yeniden aşağıya düşüyor. Bu olay üzerine Sisifos, bu kısır döngünün sonsuza kadar süreceğini anlıyor. Fakat yine de Tanrılar’a meydan okuyarak defalarca kayayı dağın zirvesine doğru ilerletmeye devam ediyor.

Tıpkı Hayat Gibi…

Albert Camus, Yunan mitolojisindeki bu anlatıdan esinlenerek kaleme aldığı *Sisifos Söyleni’*nde, bu mitolojik olayı hayatla ilişkilendiriyor. Hayat da aynı Sisifos’un hikayesinde olduğu gibi sürekli bitmek tükenmek bilmeyen bir çaba ile devam ediyor. Üstelik bu çabanın sonunda varılacak bir nokta olmadığının da herkes farkında…

Yaşam bu kadar boş bir yolculuksa, intihar mantıklı bir çıkış yolu mudur? Okuyucuyu bu soru çevresinde dolaştıran kitap, bakış açısını değiştirerek yaşama dair yeni bir hedef noktası belirliyor. Milyar yıllık dünyada gelmiş geçmiş onca insanın, bu “absürt” denilebilecek çabayı sürdürerek hayatta kalmasının elbette ki bir sebebi olmalı… Bu da hiç şüphesiz ki başkaldırı! Hayata başkaldırmak, intihar etmek değil; tüm bu absürtlüğe inat yaşamayı sürdürebilmektir. Ve mutluluk da ancak ve ancak başkaldırı yoluyla mümkün olacaktır!

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Sisifos Söyleni, hayata karşı bakış açınızı değiştirirken yaşam boyu süren çabanızdan da çok daha fazla haz almanızı sağlayacak. Tüm güçlüklere meydan okuma gücünü içinizde hissetmenizi sağlayacak bu kitaba, sepete özel fırsatlarla sahip olmak için hemen sipariş verin!

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.10.2020

Tahsin Yücel Türkçesi

Tahsin Yücel ışıklar içinde uyusun, emeğe saygılıyız,ancak zorlama öz Türkçesiyle(!) adeta Albert Camus ile felsefe yarışına girmiş, ben aradığım lezzeti bulamadım açıkçası. Fransızca mı öğrensek ne yapsak !

03.08.2018

ÇEVİRİ ÇOK KÖTÜ

çeviri cidden cok kötü, yorumlara aldırmayıp almıştım kitabı ama cidden yorumlarda yazılanlar çok doğru.

08.11.2017

çeviri kötü

çevirmen tdk'nin belirlemiş olduğu zorlama türkçeyi kullanmış.Örneğin kılgısal,balkıma,ulam vb.Anlamak için sözlük kullanacaksınız bir de.Başka çevirmen mi bulamadınız.Kitabın değerini düşürüyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.