Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

4/5 - 43 Kişi Yorum Yap
Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunlar ... Tamamını gör
13,00
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici...
Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.

Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 244

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Format: epub32x32.png

Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2009

Dili: Türkçe
Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

 

Puanlamalar

%73,8
%14,3
%4,8
%0
%7,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

12.08.2018

Tavsiye ederim

Kitapta yazar gerçek verilerden, olaylardan, kişilerin geçmişinde yaşadıkları gerçekliklerden yola çıkarak onların neden bir 'Outlier' olduklarını açıklıyor. Spoiler vermemek adına çok bahsetmeyeceğim ancak bir 'Outlier' olmanın çalışma, azim, tutku kadar şans, kültürel miras ve daha birçok etkene bağlılığını etkili bir şekilde öne sürüyor.Sonuç olarak "Tavsiye ederim :) "

24.02.2015

fosforlu fener

Kitapta sürekli aynı şeyler tekrar tekrar söyleniyor. Zaten ne söylendiği ilk sayfalarda anlaşılıyor, gerisi gereksiz örnekler. Dili pek de iyi değil maalesef. Bir de normal olayları sanki ´´mucize´´ymiş gibi anlatıyor. Bilimi de aşağılıyor üstelik. Vakit kaybı.

24.01.2012

tavsiye ederim

Kitap başarılı insanları farklı kılan ne? sorusuna cevap arıyor. Başarının ortam, fırsat ve çabaya bağlı olduğuna okurları inandırmak için doyurucu örnekler veriyor. Başarıda kültürel bağlamın etkisi üzerinde geniş bir çözümleme de var. Kitabı herkese tavsiye ederim. Harika bir kitap.