Olasılıksız

Yazar : Adam Fawer
Yayınevi : April Yayıncılık

4/5 - 550 Kişi Yorum Yap
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadını ... Tamamını gör
14,20
ya da
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?

Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz?

Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman…

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%73,9
%16
%5,9
%1,1
%3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

03.03.2019

Müthiş

Gerçekten favori romanım oldu ilk başlarda tam anlaşılmasa da sonrasında konular çok iyi bütünleşiyor. Aksiyon filmlerini aratmayan bir roman yazarın tasfirleri gerçekten mükemmel.

12.03.2016

eleştirimi okuyun

Klişelerin estetiği

ÿ"bir kitap yazayım, best seller olsun, filme de çekilsin, para kazanayımÿ" zincirinin son halkasıdır. Bir ortalama Amerikalı okuru tatmin edecek her şey fazlasıyla vardır. Hatta kitap sırf bunlardan ibarettir. Bu kitabı bir şeye benzetecek olursak en uygun şey ÿ"patates cipsiÿ"dir. kolay yenen, gereksiz, pişman olunası, zararlı... Böyle kitapların bütün klişelerini taşımaktadır. Kitap sürükleyicidir bu doğru, ama baştan aşağı Amerikan klişeleriyle dolu olup herhangi bir edebi değer taşımamaktadır. Niçin bunu tek tek izah edelim: Önce şekil:

-böyle kitapların arkasında newyork times, people vs gibi bilindik gazetelerden ya da önemli bir adamın imzasıyla ÿ"enfesÿ" ÿ"nefes kesiciÿ" ÿ"müthiş bir kitapÿ" gibi derin! açıklamalar bulunur, bunda da bol bol var.

-konu amerikan popüler sineması ve popüler kültürünün milyon kez işlediği konulardırÿ; kuzey kore, rus ajanları, gizli servisler, çılgın bilim adamları, entrikalar, büyük sisteme dokunmayan küçük suçlar, hepsinin sonunda iyiliğin galip gelmesi vs. sıradan amerikalı vatandaşı avlayacak her beğeni öğesi vardır bu çorbada.

-Karakterler diye bir şey yok, stratosferde dolaşıyorlar. Klişe ve müthiş steriller, işemiyorlar, her işi mükemmel yapıyorlar, yanlışları bile mükemmel...

Örnek: Nava karakteri güzel alımlı, atletik vs...üç dört dili mükemmel konuşuyor, bombanın parçaladığı bir dizi ameliyat edebiliyor, çantası ecza deposu gibi, gereken her ilaç iğne bulunuyor.

-İyi karakter Nava geçmişte bir sürü adam öldürmüş, ama bu onu katil yapmıyor çünkü öldürdükleri hep kötü adamlar... örneğin Mossad´a filistinli teröristlerin yerlerini bildiriyor (amacı insanların hayatlarını kurtarmak ya ondan) Her cinayetinde sayısız insanın hayatını kurtarıyor! El Kaide, Hamas, FKÖ üyelerinden en az iki düzine ajan öldürmüş.ÿ"(sf269) Rusya adına çalışırken bile Afgan teröristi öldürüyor, ya da masum rejim muhaliflerini...

Kötülük bir tek Arap ya da Müslümanlardan geldiği için Nava iyi bir kadın(!) Sokaktaki insanın önyargılarını okşayan tanıdık bir bakış değil mi? Yoksa bir propaganda mı diyelim.

-evet bir sürü bilimsel konuya da değinmiş ama ahmet mithat efendi tadında... bir reklam fragmanı gibi, örnek: bir diyalogta heisenberg´in belirsizlik ilkesi mi geçiyor, aç bir paragraf, çevir ansiklopediyi, h ye gel, neymiş heisenbergin ilkesi yaz kardeşim.
bu bilimsel konuların zorlama ve yer yer apaçık yanlış yorumları ise ayrıca uzun uzun yazılabilir ama birini yazmadan edemeyeceğim:

Eÿ=mc2 yi ve görecelik teorisindeki ışık hızına yakın hızlardaki cisimlerin ağırlaşmasını açıklarken, örnek olarak uçak hızlanırken insanın kendini daha ağır hissetmesini vermesi ÿ"pes artıkÿ" dememe yol açtı. (sf337)

Bu kadar basit bir yanlış bu ÿ"enfes!ÿ" kitapta ne arar?

-Bilimsel konulardan çokca söz edilmiş ama çıkarttığı yorumlar(bir sürü örnek verilebilir) keyfi, yer yer zorlama zaman zaman da tamamen alakasız! Kuantumdan görecelikten çıkardığı sonuçlar tam bir yeni ÿ"new ageÿ" tarikatına uygundur, ÿ"aslında zaman yok!!!ÿ" merak eden detayları kitapta bulabilir.

-Ortalama Amerikalı bu kitapta ne bulamaz?

Onu da söyleyelim: bu kitabın tek eksiği cinsellik. Filmini çekerken telafi ederler diye düşünmekteyimÿ; muhtemelen filmde Nava ile Caine´den bir fragman koyarlar diye bekliyorum.
Bir metro, şehirlerarası otobüs kitabı denebilir: ÿ"hiç kafamı yormayayım, eğleneyim, çabuk çabuk okuyayım, birkaç yüz sayfalık bir kitap bitireyim, gururlanayımÿ" diyen herkes bunu alıp çatır çatır okumalıdır.

07.05.2015

adam fawer hayranı

olasılıksız kitabı muhteşem bir kitap şiddetle tavsiye ediyorum ama sizi uyarıyım ilk  başlarda gerçekten sıkıcı ama konuya hakim olduktan sonra inanılmaz bir kitap konusu ve  kurgusu ise inaılmaz ötesi

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız