4/5 - 137 Kişi Yorum Yap
5,45 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Kör Baykuş 1977'de Behçet Necatigil'in unutulmaz çevirisiyle Varlık Yayınları'ndan çıkmıştı. Philippe Soupault'nun "Yirminci yüzyılın düşlemsel edebiyatında bir başyapıt", Andre Breton'un ise "Başyapıt diye bir şey varsa o da budur" sözleriyle nitelediği bu kült romanı, yine Necatigil'in çevirisinden, Necatigil'in "önsöz"ü ("Türkçede İran Edebiyatı ve Doğumunun 75. Yılında Sadık Hidayet") ve Bozorg Alevi'nin "sonsöz"ü ("Sadık Hidayet'in Biyografisi") ile sunuyoruz.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 93

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%66,7
%21,5
%6,7
%2,2
%3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.11.2019

Kör Baykuş

Kör Baykuş, benim modern İran edebiyatından okuduğum ilk eserdi. Eserin ilk cümlesi beni içindeki karanlığa sürükledi ve eseri bitirene kadar bu süreç devam etti. Eserde karamsarlik ve bir buhran hâli hakimdi. Kitabın başlarında ne olduğunu çözemezken bir anda kendinizi anlatıcının kasvetli dünyasının içinde buluyorsunuz. Büyük bir boşluk, karanlık ve bilinmezlik... Melankoliyi sanki somut bir varlık gibi size hissettiren, İran modern edebiyatının başyapıtlarından ve neden Hikayet'e İran'in Kafkası dendiğini anlayacağınız türden bir eser. Eğer tereddütünüz varsa, olmasın, mutlaka okuyun diyebileceğim bir eser.Not: Merak edenler için kitabın girişi: "Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar."

09.10.2019

Kör Baykuş

Yazarla ilk defa bu kitapla tanıştım. Okurken gerçek dünyadan çıkıp bir düşün bir fantazyanın içinde buldum. gerçeği ve rüyayı ayırt edemez hale geldim ki yazarın da zaten vermek istediği şey buydu. Bu tür kitaplar kurgulanması ve yazması kesinlikle diğerlerine göre daha çok kafa yorulması gereken kitaplar. Hisler oldukça keskin bir şekilde okura geçiyor. Bu çok kıymetli. İncecik hemen biter demeyin. Düşünceler de giriyor devreye zira.

10.02.2019

Bir Rüya Gördüm Sanki

Bir rüya var bu kitapta, tekrarlanan bir an... Onu üst üste okudukça ister istemez siz de katılıyorsunuz karakterlerin arasına, düş görmeye, düşmeye başlıyorsunuz. Yani sanki kitabı okurken kelimeler harf harf sökülüyor sayfadan ve siz sonsuz bir beyazlığa dalıp gidiyor, tüm olan biteni gölge oyunu seyreder gibi, beyaz bir perdenin üzerindeki siyah lekelere anlam vermeye çalışarak görmeye, okumaya, izlemeye başlıyorsunuz. Öte yandan metinden edebi bir keyif aldığınız yetmezmiş gibi gayet çetin sorularla kadife bir zırhın içerisinde, hiç  yorulmadan ve yara almadan çarpışıyorsunuz. Kontrollü yıkım ya da bir afet tatbikatı gibi. Gerçekten şahane, teşekkürler YKY!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız