4/5 - 232 Kişi Yorum Yap
4,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay."
(Tanıtım Bülteninden)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2001

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%74,2
%21,4
%2,2
%0,9
%1,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

02.06.2019

Dönüşüm

Asıl anlatılmak istenen bizler neye dönüştüğümüzü bilmeden yaşıyoruz bu hayatı. insanlar düzen bizi yönlendiriyor. Kafka harika bir yazar. İş bankası kültür yayınları da çeviri yönünden başarılı

10.02.2019

Dönüşüm

Siz bir gün Gregor Samsa gibi uyandığınızda böceğe dönüştüğünüzü anlasanız ne yapardınız ?

06.02.2019

Dönüşüm

Kıymetimiz varlığımızdan mı geliyor yoksa verdiğimizden mi?Dönüşmeden bilemeyiz...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız