4,5/5 - 43 Kişi Yorum Yap
9,90 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 247

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 236

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%88,4
%7
%0
%2,3
%2,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.02.2019

Orhan Veli'nin Tarifsiz Şiiri

Orhan Veli hep yaşayan, hiç ölmeyen şeylerin şairidir. Onun hüznü, kederi, sevinci de şiiri gibi tarifsizdir. Bu denli etkileyici olmasının sebebi, günlük dilde kullandığımız sözcüklerden bir şiir kurarak, insanı en kısa yoldan kendi varoluşunun derinliklerine götürmesidir. O, aynı zamanda, sadelikte derinliği yakalayan eski zen şairlerinin şen ruhuna sahiptir. Onun şiiri hep yenidir çünkü zamanı sonsuz şimdidir.

17.01.2017

Kaliteli bir Yazar

Şiirleri çok güzel...Keyifli bir kitap...

24.07.2008

Güldüren ve Ağlatan...

Kısa ve öz anlatımıyla hissettirmek istediğini hissettiren, şiirle beni tanıştıran, yer yer gözleri dolduran yer yer de kahkahayla güldüren ve gülümseten, sevgili Orhan Veli'nin vazgeçilmez şiir kitabıdır. "Mektup alır, efkarlanırım, Rakı içer, efkarlanırım,
Ne olacak bunun sonu bilmem..."

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız