4,5/5 - 44 Kişi Yorum Yap
12,00 TL
Satın aldığım e-kitaplarımı nasıl okurum?

Ürün Açıklaması

Sana hiçbir şey olmayacak, göreceksin bak. Elini kolunu sallayarak dışarı çıkacaksın.' Uçak havaalanına yaklaşırken Müjdat (Gezen) beni yatıştırmaya çalışıyordu. Onu duymuyor gibiydim. Tutuklanacak olursam onun neler yapması gerektiğini düşünmeye çalıştım; tanıdık birkaç kişinin adını saydım. 'Onları hemen ara, avukatımı devreye sok,' dedim; bir de bütün gazeteleri aramasını tembihledim. Durduk. Herkes hareketlendi, ben bir türlü yerimden kalkmak istemiyordum. Gönülsüz, ağır hareket ediyordum. Müjdat'a döndüm: 'Beni götürürlerse bavulumu sen al,' dedim. 'Bavulla şubeye gitmek istemiyorum. Yan ceplerinden birinde telefon defterim var, onu yok et..."

Sinema sanatçısı Tarık Akan, 80 askeri darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanır. Bu tutuklanmanın nedeni, sağcı bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdir. Böylece, uzun bir yargılanma süreci başlar. Siyasi Şube, sorgulamalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli-fareli koğuşlar, sağcılar, solcular, devrimciler, TKP'liler, idamlıklar... Ünününün doruğundaki Tarık Akan'ın aylar boyu içinde bulunacağı ortam budur. Uzun zaman sonra aklanıp özgür kalan Tarık Akan, aradan yıllar geçse de o günlerin baskılarını, acılarını unutamaz; tek çıkış yolu, yaşadıklarını yazıya dökmektir. Anne Kafamda Bit Var, o karanlık dönemin bir tutanağı gibi. Son yirmi yıldır toplumsal içerikli filmlere yönelen ünlü sinema adamının az bilinen bir yönünü ortaya çıkaran anılarda ayrıca Şerif Gören'den Atıf Yılmaz'a, Orhan Apaydın'dan Barış Derneği Davası'na kadar pek çok tanınmış ada ve önemli olaya yer verilirken, Yılmaz Güney cezaevindeyken gizli saklı çekilen Yol filminin bütün serüveni de dile getiriliyor.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 198

Baskı Yılı: 2016

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 115

Baskı Yılı: 2002

Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%77,3
%15,9
%4,5
%0
%2,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.10.2019

Bir Solukta...

Kitaptan ve detaylardan etkilendim. Boş yere bir hayat nasıl karartılır onun hikayesidir. (5 puan, dördü yanlışlıkla verdim)

02.12.2016

Ustaya Saygılar....

Tarık Akan gibi bir sanatçının bu yaşadıklarına gerçekten çok üzüldüm, kitabı 1 saatte soluksuz bir şekilde gözyaşları ile birlikte bitirdim.. Işıklar içinde uyu....

21.09.2016

2003

Gecen sene okudugum bir kitapti, yazari kaybedince bir yorum yazmak istedim. Gayet sade bir dille okuyuciyu yormayan bir dille yazilmis. Bu sert gorunumlu devrimcinin altinda yufka yuregi gormek icin kitaba ismini veren  bolum okunabilir. Her ne kadar buyusen de anne elinin kafanda gezdigini hissetmenin yasi yoktur; sadece Anne kafamda bit var diye kucuk bi yalan soylersin! Ek olarak Yilmaz Guneyle birlikte cektikleri Yol filminin hikayesi de anlatiliyor kitapta. Tavsiye ediyorum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız