EDEBİYATA
DAMGA VURAN
KADIN KİTAP
KAHRAMANLARI

EDEBİYATA DAMGA VURAN KADIN KİTAP KAHRAMANLARI

Bazı kitap kahramanları vardır ki onlar asla unutulmaz. Her ne kadar birer kurgu karakter olsalar ve biz bunu bilsek de karakterlerinin ardındaki güçlü ve kendine hayran bırakan zenginlikteki duruş, onları birer ikon haline dönüştürmeye yeter. Erkekler dünyasında var olmaya çabalarken kendinden ve fikirlerinden ödün vermeksizin bunu yapan, toplumsal yaptırımlara boyun eğmeyip kendi bildiği ve inandığı yoldan geri durmayan kadın karakterler, bunun en iyi örneği. Aynı zamanda pek çok okur için emsal olan, bakış açısı ve cesaretiyle de güç veren bu kadın karakterleri Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle analım istedik...

 

Türk edebiyatında kadın kahramanlar

Türkçe roman külliyatına baktığımızda pek çok güçlü kadın karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilk akla geleni ise Reşat Nuri Güntekin imzalı Çalıkuşu romanı ve Feride karakteri olacaktır şüphesiz. Küçük yaşta hem öksüz hem de yetim kalmış ancak yaşama sevincini hiç yitirmemiş Feride’nin hayat mücadelesini anlatan Çalıkuşu, Cumhuriyet’in ilk yıllarında geçiyor. Batılı eğitimden geçmiş bir öğretmen olarak Feride’nin taşranın en ücra köşelerine gitme cesaretini göstermesi ve aşkından ölse bile ideallerinden asla vazgeçmemesi onu Türkiye edebiyatının en unutulmaz kadın karakterleri arasına sokuyor.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu romanı ise aşkı uğruna her şeyi göze almaya hazır Bihter karakterini karşımıza çıkarıyor. Sınıfsal ve maddi endişelerle yaptığı evliliğinden mutlu olmayan Bihter’in bir yasak aşka tutulmasıyla içine düştüğü durumu anlatan Aşk-ı Memnu’da güçlü, kendi tutkularına göre yaşamaktan geri kalmayan, gözü pek ve yalnız başına da olsa mücadele etmekten çekinmeyen bir kadının hikayesini takip ediyoruz.

Sabahattin Ali’nin en çok okunan eseri olan Kürk Mantolu Madonna kitabı, başkahramanları Raif Efendi ile Maria Puder’in efsane aşkını anlatıyor. Kitabı okuyup da zarif ve kırılgan duruşunun yanında ne denli güçlü ve kendinden emin bir kadın olduğu gerçeğiyle Maria Puder’i se

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanının sessiz ama bir o kadar güçlü kadını Nuran ise genç yaşta kocasından boşanmış, bir çocuğuyla İstanbul’da yaşam mücadelesi veren, kültürlü, güzel ve olgun bir kadın olarak akıllara kazınıyor.

Suat Derviş’in kaleminden yaratılan yüreği saf, ağzı bozuk İstanbullu bir sokak çocuğu Fosforlu Cevriye sokak kızı edebiyatının zihinlerde yaşayan en canlı örneği oluyor. Türk edebiyatının en güçlü kadın yazarlarından biri olan Sevgi Soysal’ın kaleminden çıkan ve sinemaya da uyarlanan Tante Rosa ise birbirine bağlanmış 14 farklı hikayeden oluşup her hikayede yaşamın kurallarına ve sınırlandırmalarına başkaldıran, siyah ve beyazdan ibaret olmayan, çok katmanlı efsane kadınların hikayelerini anlatıyor.

 

Dünya edebiyatından kadın kahramanlar

Türkiye edebiyatının roman kahramanları kadar dünya edebiyatında da çarpıcı pek çok kadın karakter karşımıza çıkıyor. Bugün en iyi romanlar arasında kabul edilen Lev Tolstoy imzalı Anna Karenina bunlardan ilki. Güzelliği ve zarafeti ile her daim ilgi ve hayranlık uyandıran Anna Karenina’nın Rus toplumunun tüm baskılarına meydan okurcasına yaşadığı yasak aşkı anlatan roman, ününün hakkını fazlasıyla veriyor.

Bir taşra kasabasında kabına sığmayan hayalleriyle yaşayan Emma’nın hikayesini anlatan Gustave Flaubert imzalı Madam Bovary da yine toplumun dayatmalarına inat tutkularının peşinde giden bir kadını takip ediyor. İngiliz edebiyatının en sağlam kalemlerinden biri olan Charlotte Bronte’nin yarattığı Jane Eyre ise hayatın tüm zorluklarına rağmen güçlü ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğreten baş kahramanı ile pek çok kadına ilham oluyor.

Biraz daha çağdaş edebiyat örneklerine baktığımızda ise akla ilk gelen yazarlardan biri olan Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Büyücüsü serisi, erkek egemen dili reddedip kadın olmak, büyümek ve kadınların kadınlığını bulma çabasına adanmış bir seri olarak öne çıkıyor. Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü romanı ise erkek egemen muhafazakar bir rejimde kadınların birlik olup siteme nasıl başkaldırdıklarını anlatıyor.

J.K. Rowling’in başına buyruk, çok bilmiş ve cesur genç kızı Hermione’ye değinmeden olmaz. Harry Potter ve Felsefe Taşı ile hayatımıza giren ve serinin en sevilen karakterlerinden Hermione’nin kendi başına nasıl erkeklere meydan okuduğunu görmek onu dünya edebiyatının unutulmaz karakterlerinden biri yapmaya yetiyor.

Hem dünya hem de Türk edebiyatında efsaneleşmiş kadın karakterlerin sayısı elbette bu kadarla sınırlı değil. 8 Mart vesilesiyle burada bir kısmını andığımız kadın karakterlerin çok daha fazlası İdefix’te yer alan binlerce kitabın sayfalarında sizleri bekliyor.

Edebiyatın kadınları bir tık uzağında
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.