idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

Kur’an’ın oluşumu, tebliğ edilişi, yazılışı, metin haline geliş süreci, metnin geçirdiği gelişim evreleri, imlâ ve kıraat farklılıkları ve bu konulara ilişkin temel kaynakların analizi ve yayımlanması, oryantalistlerin hep özel ilgi odağı olmuştur. Oryantalistlere göre Kur’an’ın kompozisyon bütünlüğünden yoksun mevcut Mushaf tertibi, Kur’an metninin anlaşılmasının önündeki en büyük engeldir. Theodor Nöldeke (1836-1930), Kur’an Tarihi ve kronolojisi çalışmalarıyla oryantalist araştırmalarda çığır açmıştır.

Latince, Yunanca, Fransızca, İngilizce gibi çok sayıda Batı dilinin yanı sıra Arapça, İbranice, Süryanice, Farsça, Türkçe ve Sanskritçe gibi Doğu dillerini de bilen Nöldeke, başta Kur’ân tarihi olmak üzere sîyer, İslâm tarihi, Arap dili ve edebiyatı, Pers tarihi ve edebiyatı gibi konuların yanında, eski ve yaşayan Sâmî dilleri, bunların değişik lehçeleri, Kutsal Kitap ve başka alanlarda pek çok eser vermiş; çeviri yapmış ve değerlendirme yazıları kaleme almıştır. Sayısı yedi yüze yaklaşan çalışmalarının tamamını yayımlamıştır.

Doğu Tarihi Üzerine Oryantalist Denemeler adı altında yayımladığımız kitap Nöldeke’nin çalıştığı konular hakkında genel okuyucu için çeşitli zamanlarda yazdığı ve kendisinin bir araya getirerek yayımladığı dokuz makalesinden oluşmaktadır.1892 yılında Berlin’de Orientalische Skizzen adıyla derlenmiş ve aynı yıl Nöldeke tarafından düzeltmeler yapılarak John Sutherland Black tarafından Sketches from Eastern History adıyla İngilizceye çevrilmiştir. Elinizdeki kitap, düzeltilmiş İngilizce metinden, Almanca aslıyla karşılaştırması yapılarak Türkçeleştirilmiş ve güncel kaynaklarla ve metnin daha iyi anlaşılmasına yönelik açıklayıcı bilgilerle zenginleştirilmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Theodor Nöldeke
Çevirmen:İsmet Celal Öztürk

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.