product image
İş Bankası Kültür Yayınları
(0 yorum)
Satıcı: idefix (4.1)
Tek Çekim x 35.1 TL = 35.1 TL
04 Aralık Pazartesi kargoda
Kitap Formatı
Ürünün Kampanyaları
discount750 TLye 100 TL - 2500 TLye 300 TL Sepette İndirim
discount400 TL Üzeri Kitaplarda Geçerli Sepette 40 TL İndirim
Kitap FormatıCiltsiz
YazarPlaton
Basım DiliTürkçe
İlk Baskı Yılı2006

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

"Devlet" idealinin ne kadar uzun bir geçmişi olabilir dersiniz? MÖ 340 civarında Platon tarafından kaleme alınan "Devlet" kitabı, ideal bir devletin nasıl olması gerektiği yönündeki soruların 2000 yılı aşkın bir zamandır düşünülüp tartışıldığını ortaya koyuyor. Siyaset felsefesinin önemli yapıtları arasında yer alan Devlet, Platon'un en önemli ve meşhur eserlerinden biri. Kitabı bu denli önemli kılan, tarihsel bir geçmişe sahip olmasının yanı sıra eserde yazarın ortaya attığı fikirlerin desteklensin ya da desteklenmesin, pek çok devlete temel oluşturmuş olması. Gelin, başucu kitabını yapacağınız bu önemli eserin bir başyapıt olmasını sağlayan ve tarihe meydan okuyan içeriğine kısaca değinelim.

 

"Devlet" adlı kitabı neden okumalısınız?

Eflatun adıyla da bilinen ve MÖ 428 ila 348 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Platon, orijinal adı Politeia olan Devlet adlı eserinde ideal bir devletin nasıl olması gerektiği yönündeki fikirlerini ortaya koyuyor. Platon; hocası Sokrates'in konuşmaları üzerinden kaleme aldığı kitapta, devlet fikrinin yanında mutluluk felsefesi üzerinde de duruyor. 372 sayfadan oluşan Devlet'te yazar, toplumu üç sınıfa ayırıyor: çalışanlar (işçiler, zanaatkarlar, çiftçiler), bekçiler (askerler) ve yöneticiler. İdeal bir devletin tiranlar tarafından değil, filozoflarca yönetmesi gerektiği fikrini savunan ve Antik Yunan'ın en ünlü filozoflarının arasında yer alan Platon, iş bölümünün de önemi üzerinde duruyor. Eserinde herkesin yalnızca yapabildiği en iyi işi yapması gerektiğine değiniyor. Düşünce şeklinize yön verecek kitabı okurken geçmiş ve günümüz devlet yapılarının birbirine nasıl benzediğine hayret edeceksiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Platon'a Devlet kitabını yazdıran şeyin yaşadığı dönemin savaş ve yönetim ilişkileri olduğunu biliyor muydunuz? Peki yazarın, eseri hocası Sokrates'in diyalogları üzerinden oluşturduğunu duymuş muydunuz? Platon için önemli olan, Atina demokrasisini geliştirmek ve tüm insanlık için ideal bir devlet yönetimi oluşturmak. Dünyada üniversite düzeyinde eğitim veren ilk kurumlardan biri olan ve bunlara günümüzdeki ismini de veren Platon, "akademi"nin kurucusu. Yüzyıllar önce yazılmış olan eser, Doğu ve Batı felsefelerinde temsilciler bulmakla kalmaz, devrinin oldukça ötesine geçerek kendisinden sonraki düşünürleri etkiler ve günümüze kadar geçerliliğini korur. İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan eserin Türkçeye çevrilmesinde emek veren isimler ise Sabahattin Eyüboplu ve M. Ali Cimcoz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın Devlet adlı kitabını okuduktan sonra dilerseniz "Sokrates'in Savunması" , "Diyaloglar" ve "Parmenides" adlı eserlerine de göz atabilirsiniz. Ayrıca, devlet ideali tartışmalarında Machiavelli'nin "Hükümdar", Hobbes'un "Leviathan" ve More'un "Utopia" adlı eserleri de ilginizi çekebilir.

 

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.

35,10 TL