idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
2 Al 1 Öde Sadece İdefix Satıcısında Geçerlidir!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (3)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (1)
  • Soru ve Cevap (0)

Gerçek bir kahramanlık destanı okumak ister misiniz? Kahraman olmak için kahraman doğmak gerekir düşüncesini savunan yazar Mustafa Çevik, kitabında Trablusgarp'ın İtalyanlar tarafından işgali sonrası Osmanlı subaylarının gönüllü olarak cepheye gidişleri ve oradaki halkı örgütleyerek direniş göstermelerini destansı bir üslupla yazıyor. Bu kahramanların arasında ön planda çıkan Mustafa Kemal'i ise romana da adını veren Çöldeki Bozkurt benzetmesiyle anlatıyor. Gelin, Mustafa Çevik imzasıyla yayımlanan Çöldeki Bozkurt adlı tarihî romanı yakından inceleyelim.

 

"Çöldeki Bozkurt" adlı kitabı neden okumalısınız?

Kitapta Osmanlı'nın yıkılma dönemine denk gelen 1911 yılında Trablusgarp'ın işgali anlatılıyor. Roman; İtalya'nın Fransa ve İngiltere devletleriyle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde işgal kararı alarak eylül 1911’de Osmanlı'ya karşı savaş açması ve bir ay sonra da Trablusgarp’a askerî kuvvetlerini çıkarmasını konu ediyor. Yaklaşık 20 gün içinde Libya topraklarının bir bölümünün düşmanın eline geçmesi; Tobruk, Bingazi ve Derne'nin tamamen işgal edilmesi söz konusu oluyor. O sıralarda İstanbul'da görev yapan Kolağası Mustafa Kemal ve diğer bazı subaylar bu işgale sessiz kalmayıp gönüllü olarak cepheye gidiyorlar. Bu subayların içinde Fuat Bulca, Enver Bey, Fethi Okyar, Nuri Conker, Neşet Bey de bulunuyor. Kahraman Türk subayları, o zamanki Libya'nın bir bölümü olan Trablusgarp'ta halkı düşmana karşı birlik olmaya çağırıyor, örgütlüyor ve silahlandırmaya çalışıyorlar. Trablusgarp cephesinde romanda Çöldeki Bozkurt olarak isimlendirilen Mustafa Kemal, şanlı başarılar elde ediyor. Roman daha çok Mustafa Kemal'in orada yaşayan halkın ileri gelenlerini toplaması, onlarla konuşması, onları tekrar birlik hâline getirerek direnmeye sevk etmesi üzerinde duruyor. Ulu önder, aşiret reisleri ve inanç gruplarının şeyhleriyle toplantılar yaparak düzenli bir askerî teşkilat kurmaya çabalıyor. Şeyh Ahmet Senusi ile de cephede tanışıp dostluk kuruyor. Yıllar sonra Mustafa Kemal Paşa, Anadolu'da istiklal savaşını başlattığında Şeyh Ahmet Senusi, Hazreti Muhammed'i rüyasında görüyor. O sırada Bursa'da bulunan Şeyh Ahmet Senusi, bu müjdeli rüya üzerine Ankara'ya giderek Mustafa Kemal Paşa'nın başlattığı Türk kurtuluş mücadelesine destek oluyor. Mustafa Çevik; sürükleyici ve şiirsel bir dil kullanarak yazdığı Çöldeki Bozkurt romanında hem Atatürk milliyetçiliğini hem Türk halkının her cephede nasıl kararlılıkla mücadelede ettiğini anlatıyor.

 

Kitap hakkında diğer bilgiler

Çöldeki Bozkurt romanının ilk baskısı 2022 yılında Turkuaz Kitap Yayınları tarafından hazırlanır. 272 sayfadan oluşan roman, yazar tarafından tarihî bir kurmaca olarak tanımlanır. Kitabın kapağında Osmanlı Ordusu'nda Kolağası rütbesindeki genç Mustafa Kemal'in Trablusgarp cephesinde çekilen portresi yer alır. Roman, destanları anlatan bir başarı öyküsünü okuyucuya sunuyor.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu kitap ilginizi çektiyse yazarın aynı türdeki romanlarından Kutlu Dağlar Ülkesi ve Türk Bilge Kağan adlı eserlerini de inceleyebilirsiniz.

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.