idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (2)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (11)
  • Soru ve Cevap (0)

Kelimeleriyle okurlarının yüreğinin en derinliklerine dokunmayı başarabilen Tezer Özlü; çocukluk yıllarını, yaşadığı sıkıntıları ve ruhsal bunalımları, hastane günlerini sarsıcı bir gerçeklikle kaleme alıyor. Romanında aslında pek çok insanın ortak bunalımlarına yer veren yazar, düşüncelerini sansürlemeden aktarıyor. Duygu dolu ve sinematografik bir anlatımla yazılmış bu romanı ilgiyle okuyacağınıza eminiz! Öyleyse gelin, eserin içeriğine yakından bakalım.

 

"Çocukluğun Soğuk Geceleri" adlı kitabı neden okumalısınız?

Tezer Özlü'nün ilk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri, biyografik ögeler taşıyan bir roman olarak okuru selamlıyor. Çocukluğunun soğuk ve sıkıntılı zamanlarından başlayarak hayatının önemli birçok kısmını metne aktaran yazar, eserinde cesur bir anlatım sergiliyor. Yolu birçok erkekle kesişen, evlenen fakat aradığını bir türlü bulamayan yazar; yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen aşktan vazgeçmiyor. Hayatını birçok kez kendi elleriyle sonlandırmaya çalışmış olsa da romanda ağır basan düşünce, intihar fikrinden çok yaşama isteği oluyor. Romanın ilk bölümünde kendisine ait bir odasının bulunmadığı ev ve aile ortamını anlatan Tezer Özlü, babasının otoriter yapısına, ailesi ve kuzenleriyle yaşadıklarına yer veriyor. Toplumsal birçok tabuyu yıkan ve eserinde de toplumsal eleştirilerde bulunan Tezer Özlü, ikinci bölümde yaşadığı semti anlatıyor ve okuru çocukluğunun, genç kızlığının geçtiği sokaklarda dolaştırıyor. Arkadaşlık ilişkilerini ve arkadaşlık kavramına olan bakış açısını da bu bölümde açığa çıkarıyor. Manik depresif tanısı nedeniyle birçok kez kliniğe yatırılan Tezer Özlü, gördüğü şok tedavileri sırasında yaşadıklarını ve hissettiklerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Yazarın iç dünyasını yansıtan bu romanı çok beğeneceğine inanıyoruz!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Hüzünlü bir yaşam öyküsüne sahip olan Tezer Özlü'den bahsederken "Türk edebiyatının nostaljik prensesi" denildiğini biliyor muydunuz? 1994 senesinden beri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı eser 72 sayfadan oluşur. Çocukluğun Soğuk Geceleri romanında birbiriyle bağlantılı "Ev", "Okul ve Okul Yolu", "Léo Ferré'nin Konseri" ve "Yeniden Akdeniz" isimli dört bölüm yer alır. 1986 senesinde meme kanseri nedeniyle vefat eden Tezer Özlü'nün yayımlanmış 7 eseri bulunur. Eserleri farklı dillere de aktarılan Tezer Özlü'nün Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı romanı Fransızca, Yunanca, İspanyolca ve Farsça yayımlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Tezer Özlü'nün yaşamından izler taşıyan Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı romanı okuduktan sonra dilerseniz yaşamı ve ölümü anlatan eseri Yeryüzüne Dayanabilmek İçin ile 1983 senesinde Marburg Yazın Ödülü kazanan ve Almanca kaleme alınmış eserin Türkçesi olan Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını inceleyebilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.