idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (6)
  • Soru ve Cevap (1)

Mısır edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Necib Mahfuz’un evrenine dâhil olmak ister misiniz? Nobel Ödüllü yazar, kaleme aldığı Cebelavi Sokağı’nın Çocukları ile okuru farklı bir dünyaya ışınlıyor. Mahfuz, bu eserinde semavi dinlerin bilinen hikâyelerini alegorik bir biçimde ele alıyor. Gelin, okurlar tarafından büyük bir ilgiyle okunan Cebelavi Sokağı’nın Çocukları adlı romanın içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Cebelavi Sokağı'nın Çocukları" adlı kitabı neden okumalısınız?

Cebelavi Sokağı’nın Çocukları adlı eser genel anlamda dinler tarihinin bir alegorisi niteliğinde. Eser; yaşadığı sokak ile aynı adı taşıyan, konağında oğullarıyla yaşayan Cebelavi adlı bir adamı merkeze alarak ilerliyor. Cebelavi bir gün elinde avucunda bulunan her şeyin idaresini büyük oğlu İdris’e vermek yerine Ethem’e bırakıyor. Bu olaya çok kızan İdris, babasına isyan ediyor ve bu tutumundan dolayı konaktan kovuluyor. Öfkesi bir türlü dinmeyen İdris; kardeşi Ethem’i kandırmaya ve ihanete zorlamaya çalışıyor. İdris’in yaptığı kurnaz planlar neticesinde Ethem babasının sözünü çiğniyor ve böylelikle karısı ile birlikte konaktan kovuluyor. Bu olayın ardından eser, harabe bir evde babası tarafından affedilmeyi bekleyen Ethem’in hayatı, çocukları ve torunları üzerinden devam ediyor. Cebelavi Sokağı’nın Çocukları adlı eserde yer alan olaylar ve kişiler; dinler tarihinde yer edinen önemli olayları ve peygamberleri simgeliyor. Sade bir dil kullanımına ve duru bir anlatıma sahip olan eser, alegorik yapısı nedeniyle daha çok yetiştin okurlara hitap ediyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Necib Mahfuz’a ait olan Cebelavi Sokağı’nın Çocukları adlı eserin yasaklandığını biliyor muydunuz? Orijinal adı “Evladu Haratina” olan Cebelavi Sokağı’nın Çocukları, ilk kez 1959 yılında El-Ahram adlı bir gazetede tefrika hâlinde yayımlanır. Dönemin dinî otoritesinin verdiği tepki üzerine eserin Mısır’da basılması yasaklanır. Yazdığı bu eser nedeniyle Necib Mahfuz’a 1989 yılında Ömer Abdülrahman tarafından ölüm fetvası verilir. 1994 yılında Mahfuz’a saldırı düzenlenir fakat yazar hayatta kalmayı başarır. Cebelavi Sokağı’nın Çocukları, 2008 yılında Turkuvaz Kitap tarafından Türkçeye çevrilir. Eser, 2010 yılından itibaren Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle yeniden raflarda yerini alır. Toplam 454 sayfadan oluşan eserin Türkçe çevirisi Leyla Tonguç Basmacı tarafından yapılır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Cebelavi Sokağı'nın Çocukları adlı eseri beğendiyseniz Necip Mahfuz’un kaleminden çıkan Abbas’ın aile sırlarını ortaya döktüğü bir tiyatroyu konu alan Düğün Evi, yakınları tarafından ihanete uğrayarak hapse düşen Said’in intikam hayallerini anlatan Hırsız ve Köpekler, Abbas ile Hamide’nin aşkını anlatan Midak Sokağı, sürekli değişen dünyada sıradan insanların renkli hayatlarını anlatan Kuştimur Kahvehanesi, Kahire’de gerçekleşen Altı Gün Savaşı’nın ardından yaşananları konu alan Yağmurda Aşk, 1960’lı yılların Mısırını farklı ekonomik yapıya ve politik görüşe sahip insanlar üzerinden anlatan Miramar adlı eserlere bir göz atabilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Necib Mahfuz
Çevirmen:Leyla Tonguç Basmacı

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.