idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (3)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (18)
  • Soru ve Cevap (0)

Gününü şiirle aydınlatmayı seven okurlardan mısınız? Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan, ne kadar sık okunsa da eskimeyen şiirlerin sahibi Turgut Uyar'ın birbirinden eşsiz eserleri arasında bir sanat şöleni yaşamak ister misiniz? Cevabınız "Evet!" ise yazarın tüm eserlerinin toplandığı Büyük Saat adlı şiir kitabıyla bu mümkün... İnsan doğası, varoluş ve yalnızlık gibi temaları derinlikli biçimde işleyen Turgut Uyar; İkinci Yeni'nin en sevilen şairleri arasında yer alır. Gelin, şairin tüm şiirlerinin birleştiği Büyük Saat adlı eserini kısaca inceleyelim.

 

"Büyük Saat" adlı kitabı neden okumalısınız?

Şiir okumak insanın ruhuna iyi gelen, duygularını besleyen ve insana en fazla haz veren uğraşlar arasında yer alıyor. Büyük Saat adlı eserde Turgut Uyar'ın şiir diline verdiği önem görülüyor. Sanat yapmaya kalkan kişilerin öncelikle dilin inceliklerine vâkıf olması gerektiğini savunan şair; eski Türkçe ve Batı dillerinden aldığı kelimeler ile harmanladığı şiirlerinde dile olan hâkimiyetini gözler önüne seriyor. Şiir dilini düzyazıya yaklaştıran Turgut Uyar, sıfatlarla zenginleştirdiği cümleleriyle zaman zaman romanı andıran ifadeler kullanıyor. Toplumsal ve bireysel konuları ustalıkla işleyen Uyar; toplumsal konularda açık, bireysel konularda ise çoğunlukla yarı kapalı bir üslubu benimsiyor. Hüzünden kaçmak için mizaha ve öfkeye ihtiyaç olduğunu söyleyen şair; şiirlerinde ironiye de sıkça yer veriyor. Turgut Uyar'ın Büyük Saat adlı eserinde, yaşamından izler taşıyan etkileyici şiirlerini beğenerek okuyacağınıza eminiz!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Şiire ilgi duymaya ilkokulda başlayan Turgut Uyar'ın şairliğe Nazım Hikmet'in etkisi ile toplumcu şiirler yazarak ve hece ölçüsü kullanarak başladığını biliyor muydunuz? Uyar, 1948 yılında Kaynak adlı bir derginin başlattığı şiir yarışmasında Arz-ı Hâl adlı şiiriyle ikinci olur. Büyük Saat adlı külliyatın içinde de yer alan Türkiyem adlı şiir kitabı, 1952 yılında ilk defa yayımlanır. 1959 yılında yayımlanan Dünyanın En Güzel Arabistanı adlı eserinde İkinci Yeni akımının özelliklerini tamamıyla yansıttığı görülür. Yayımladığı tüm eserleri Büyük Saat adıyla ilk defa 1984 yılında yayımlanır. Toplam 648 sayfadan oluşan eserin Yapı Kredi Yayınları tarafından ilk baskısı 2002 yılında yapılır. Son Şiirler, Dün Yok mu?, Kayayı Delen İncir, Toplandılar, Divan, Her Pazartesi, Tütünler Islak, Dünyanın En Güzel Arabistanı, Arz-ı Hâl ve Türkiyem eserlerini içeren külliyat, tekrar tekrar okumaktan sıkılmayacağınız etkileyici şiirlerden oluşur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Büyük Saat adlı kitabı beğendiyseniz yine aynı yazarın, Yitiksiz ve Veys adlı kitaplarına da göz atabilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.