idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

Uğur Belger, yaşamın edebiyat, bilhassa şiir yönüne, içindeki Umut Bilge ile bakıyor. 1974 den başlayarak, dört ile on yıl arasında değişen aralıklarda ”Onbeş Yıldan Sesler“ (1974), ”Türke Sunu“ (1982), ”Sonbahar Sahili“ (1989), ”Taş Olmak“ (1993), ”Yazmadığım Yazılar Güzel“ (1997), ”Söz Bir“ (2001), ”Mutlu Babalar Günü“ (2011) başlıklarında, yedi kere okuyucu ile buluşmuş.
”65 Yıl Olmuş“ Sekizincisi ve hepsini toplayan…

Her insan, başlı başına şiir olan hayatın içinde yaşar, ama bazıları bundan aldığı hazzı, acıyı, güzelliği, aşkı, yazıya döker, başkaları ile de paylaşır. Umut Bilge de bunlardan biri. Benim Umut Bilge ile tanışmam, SİMGE (Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu) toplantılarında oldu Bu toplantılarda, aruz, hece ve serbest vezin kalıplarında yazılmış şiirlerini dinleme hazzını yaşadım.

Uğur Belger’in, aldığı mesleki disiplin, titizlik, mühendisliğinden gelen ”Yeter ve gereklik“ şartı, konu sıkıntısı olmadan, Umut Bilge’nin düşüncelerine, yazdıklarına da aynen yansımış. Umut Bilge, toplumsal olaylara bigâne kalamıyor, barıştan sevgiden yana daima. Felsefi içerikleri ise rubai olarak anlatmayı seviyor. Sadece dost meclislerinde dile gelen ”Taşlamalar“ının da bir gün okuyucu önüne çıkması dileklerimle…

Halit Şekerci

Uğur Belger ya da kitaplarında kullandığı adı ile Umut Bilge şiirlerini, özenli bir şiir okuru gözüyle hep birbiri ardına okuma isteği duyarım. Mühendislik özeni ve planlaması, duru ve öz Türkçesi ile birçok yerde ”Ben de böyle duyumsuyorum“ dedirtecek denli okura hitap eden, yaşayan ve hep yaşayacak olan şiirlerini okumak büyük keyif ve mutluluk…

Osman Akbaşak

İnançlı olmanın yüceliği, kula saygı, gönül dostluğu vazgeçilmezleridir Uğur Belger’in ”Açık yürekten başka yoktur sığınağımız / Dosta gönül bağıdır dünyaya tek bağımız“ sözleri, kişiliğini oluşturan değerlerinin de özetidir sanki. Ona uzanan sevgi eli karşılıksız kalmaz; yüreğindeki tüm güzellikleri sevgiyle sunar o dost yüzlere: ”Bin bağçeyle donattık bize bir gül dereni“ diye ses verir gönülden. Milletinin şan dolu tarihiyle övünür. Sinan, Bakî hayranlık duyduğu sanatçılardır. Yunus’la Hacı Bayram’la hak huzurunu bulduğuna inanır. Yüce Önder’in izindedir. Geleceğin aydınlığı, gerçek ışık o İz’dedir, görüşündedir. ”Kim neyi derse desin sapmayız yolumuzdan / Çekseler yenimizi sağımız solumuzdan / Ufak bir ödün bile yoktur onurumuzdan“ dizeleri ile duruşunu toplumuna haykırır.

Uğur Belger şiiri, bütünsel uyumun güzel örnekleri. İçeriğe uygun biçimsel düzenlemeler bu uyumu oluşturuyor. Söz oyunlarına girmiyor. Sözcükleri doğal anlamlarıyla kullanmayı yeğliyor. Anlaşılmamayı, güç an-laşılır olmayı ya da anlamsızlığı erdem sayan anlayışa karşı. Sözünü doğrudan söyleyip anlamı vurgulamanın önemli olduğuna inanıyor. Sanatını toplumun yararına kullanıyor. Şiirin gerçek işlevinin toplumsallık olması görüşünü ilke ediniyor.

Bahri Karaduman
İzmir İzmir S. 135-2017

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.