idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (3)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (18)
  • Soru ve Cevap (0)

Dünya Bankası, IMF, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yardım kuruluşlarının; Amerika’nın sansasyonel gizli tarihinde oynadıkları rolü öğrenmek ister misiniz? Öyleyse sizi, bu gerçek dünyanın acımasız yüzünü gösteren "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı kitapla tanıştıralım. John Perkins tarafından yazılan kitap, politika ve araştırma türünde bir eser. Gelin, özellikle yetişkin yaş grubuna hitap eden bu sürükleyici eserin içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı kitabı neden okumalısınız?

"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı eserde, bir ekonomik tetikçinin anılarından yola çıkılarak gelişmiş ülkelerin az gelişmiş ülkeler üzerinde nasıl tahakküm kurdukları ele alınıyor. Yazar; ekonomik tetikçi olarak anılan kişilerin görevini "az gelişmiş ülke liderlerini, büyük mühendislik ve inşaat projeleri için yüklü miktarda kredi almaya ikna etmek" olarak tanımlıyor. Projelerin özellikle Amerikan şirketlerine ihale edilmesi sağlanarak kredilerin ödenmemesi durumunda ülkelerin doğal kaynaklarına erişimin yolu açılıyor. Toplam 320 sayfadan oluşan kitap, Amerikan tarihinin sahne arkasını konu ediyor. Vietnam ve Irak’taki yenilgilerin büyük şirketlere sağladığı faydalar, IMF’nin Asya’nın ekonomik olarak çöküşündeki trajik etkileri, İsrail’in Orta Doğu’daki Amerikan kalesi olarak üstlendiği rol gibi uluslararası önem taşıyan tarihi konuları çarpıcı bir kurguyla okurlarına aktarıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı kitabın yazarı John Perkins’in de bir ekonomik tetikçi olduğunu biliyor muydunuz? Yazar, 1980’li yıllarda yazmaya başladığı kitabı tehdit ve rüşvetler neticesinde yazmaktan vazgeçer. Dünyayı yöneten aileler, şirketler ve kurumları çarpıcı bir dil ve sürükleyici bir anlatımla ele alan yazar, yaşanmış olaylardan yola çıkar. Bu yönüyle yarı otobiyografik bir eser olarak değerlendirilir. Orijinal dili İngilizce olan kitabın asıl adı "Confessions of an Economic Hit Man". Özgün dilinde ilk defa 2004 yılında yayımlanan kitap, Türkiye’de 2007 yılında okurlarıyla buluşur. Konusu itibarıyla yayınlandığı andan itibaren dikkatleri üzerine çeken kitap, kısa süre içinde New York Times’ın çok satan kitapları arasında yerini alır. Eser, "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı serinin ilk kitabı. Kitap, 2007 yılında Yunan yönetmen Stelios Kouloglou tarafından “Apology of an Economic Hit Man” (IMDb: 7.8) adıyla kısa bir belgesele uyarlanır. Dilerseniz siz de kitabı okuduktan sonra bu kısa belgesel filmi izleyip kitapla karşılaştırabilir, kitap dışında gerçekleştirilen röportajlar ve görüşmeler sayesinde konuya ilişkin daha derin bilgi edinebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dilerseniz "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları" adlı kitabı okuduktan sonra yazarın; bu kitabın devamı niteliğinde kaleme aldığı "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2-Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları", "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3-Küresel Kriz ve Büyük Resim" ve "Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4-Kafes" adlı eserlerine göz atabilirsiniz.

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:John Perkins
Çevirmen:Murat Kayı

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.