idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (2)
  • Soru ve Cevap (0)

Savaş sonrası Japonya’da geçen trajik ve gerçekçi bir yaşam öyküsüyle tanışmaya hazır mısınız? Eğer cevabınız “Evet!” ise, sizi Osamu Dazai'nin Batan Güneş isimli romanı ile tanıştıralım. Birçok yönden büyük bir değişime giden Japonya'da savaş sonrası dönem sosyal, politik ve ekonomik açıdan herkesi etkiler. Tüm bunların arka planında, roman küçük bir aristokrat ailenin çöküşünün hikâyesini anlatıyor. Batan Güneş, dul annesiyle birlikte yaşayan genç bir aristokrat kadın olan romanın ana karakteri Kazuko'nun gözünden anlatılıyor. Gelin, oldukça hüzünlü bir hikâyeye sahip romanı daha yakından inceleyelim.

 

"Batan Güneş" adlı kitabı neden okumalısınız?

Savaş sonrasında yaşanan ani olaylar toplumda köklü değişikliklere yol açarken, bu hızlı değişimlere uyum sağlayamadığı için çoğu insan geçinmekte zorlanıyor. Savaştan birkaç yıl sonraki dönemde geçen hikâye, giderek artan yoksullukla karşı karşıya kalan aristokrat bir ailenin kızı olan Kazuko'ya odaklanıyor. Kazuko ve annesi, kendilerini geçindirmek için daha küçük bir eve taşınmak zorunda kalıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi aynı zamanda annesinin bozulan sağlığı ve erkek kardeşi Naoji’nin madde bağımlılığı sorunlarıyla da uğraşmaya başlıyor. Okuyucu, ana karakter Kazuko’nun kendisi ve dünya hakkındaki anlayışının dramatik bir şekilde nasıl değişmeye başladığına ve topluma yabancılaşmasına tanık oluyor. Osamu Dazai, Kazuko aracılığıyla kendisinden yoksun bir toplumda kendi anlamını arayışını ve varoluşçuluk temasını oldukça başarılı bir şekilde işliyor. Batı etkisini hissettiren Batan Güneş; toplumun uyum sağlama çabaları ve sosyal değişimlere verdiği tepkileri gerçekçi bir dille aktarıyor. Roman boyunca yer alan trajik nüanslar karakterlerin ıstırabını hissetmenize yol açıyor. Japon toplumunun daha gerçekçi ve dramatik bir temsilini deneyimlemek için bu yürek burkan romanı okumalısınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

20. yüzyıl Japonya'sının önde gelen kurgu yazarlarından biri olarak kabul edilen Osamu Dazai’nin bu romanı yayımlandıktan bir sene sonra intihar ettiğini duymuş muydunuz? Genellikle kendi hayatından esinlenerek eserlerini kaleme alan Dazai; eserlerinde umutsuz ve mutsuz karakterler, ölüm ve yalnızlık temalarını kullanmasıyla bilinir. Özellikle Kazuko’nun kardeşi olan Naoji karakterinin Osamu Dazai’nin kendisinden esinlenerek yazdığı düşündürür. Okuyucuların beğenisini toplayan ve Japonya'da modern zaman klasiklerinden biri olarak kabul edilen Batan Güneş, aynı yıl bir kitap olarak yayımlanmadan önce, 1947 yılında temmuz ve ekim ayları arasında Shincho dergisinde seri hâlinde yayınlanır. Toplam 128 sayfadan oluşan ve orijinal ismi “Shayō” olan Batan Güneş, 2021 yılında Olvido Yayınevi etiketiyle Türkiye'de okuyucuya sunulur. Romanın Japonya aslından Türkçeye tercümesini ise Bilge Çay üstlenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Osamu Dazai’nin tarzını ve üslubunu beğendiyseniz kendisi tarafından kaleme alınan İnsanlığımı Yitirirken, Koş Meloş!, Öğrenci Kız, Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler ve Yeni Bir Hamlet isimli eserlerine göz atabilir, listenize ekleyebilirsiniz.

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Osamu Dazai
Çevirmen:Bilge Çay

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.