idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

Küçük bir çocuğun yaşamından kesitlerle Amerikan kültürünü keşfetmeye ve duygu dolu anlar yaşamaya ne dersiniz? Öyleyse 1940 Pulitzer ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Amerikan yazar John Steinbeck'in yazdığı Al Midilli adlı romanı bir an önce okumalısınız. Yazar, bu romanında Salinas Vadisi'ndeki bir çiftlikte ailesiyle yaşayan küçük Jody'nin anılarını kaleme alıyor. Gelin, odak noktasına bir çocuğun duygu ve düşüncelerini alan eserin içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Al Midilli" adlı kitabı neden okumalısınız?

97 sayfa ve 4 bölümden oluşan Al Midilli, John Steinbeck'in yazdığı epizodik bir roman. Yazar, bu romanında başkahraman Jody'nin farklı zamanlarda yaşadığı anılarını anlatıyor. Küçük Jody'ye babası Carl Tiflin, annesi Ruth Tiflin ve çiftliklerindeki tek çalışan olan Billy Buck eşlik ediyor. Bu dört karakterin yanı sıra yabancı adam Gitano, komşu çiftlikten Jess Taylor ve Jody'nin büyükbabası gibi yan karakterler ile Gabilan ve Nellie adlı atlar da romanın farklı bölümlerinde hikâyeye dâhil oluyor. Yazar, etkileyici tasvirlerle zenginleştirdiği romanında sevgi, saygı, merhamet, merak, ölüm, şiddet ve acımasızlık gibi çeşitli konuları bir arada işliyor. Siz de bu ilgi çekici romanı okuyarak pek çok konu hakkında yeni bakış açıları edinebilir, yazarın gerçekçi doğa tasvirleri sayesinde kendinizi âdeta hikâyenin içinde hissedebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Al Midilli adlı romanın ilk olarak 1933-1936 yılları arasında dergilerde yayımlandığını biliyor muydunuz? Kısa sürede büyük beğeni toplayan eser, 1937 yılında Covici Friede tarafından orijinal adı "The Red Pony" olarak 3 bölüm hâlinde basılır. 1938 yılında da dört bölümün tamamı başka öykülerle birlikte "The Long Valley" adı altında yayımlanır. Daha sonra ise dört bölüm bir arada müstakil bir eser olarak yeniden basılır. Yayımlandığı ilk yıllardan itibaren pek çok dile çevrilen roman, ilk kez Türköz Taga tarafından Türkçeleştirilir ve 1953 yılında Varlık Yayınları aracılığıyla Türkiye'deki okurlarla buluşturulur. Yıllar boyunca farklı çevirmenler tarafından tercüme edilip pek çok yayınevi tarafından yayımlanan eser; Bülent Doğan çevirisiyle 2015 yılında Sel Yayıncılık tarafından, 2021 yılında ise Rasih Güran çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından basılır. Okurların büyük ilgisiyle karşılaşan duygusal eser, birkaç kez sinemaya da uyarlanır. Siz de küçük Jody'nin hikâyesine bir izleyici olarak şahitlik etmek isterseniz Robert Totten yönetmenliğinde çekilen 1973 yılı ABD yapımı "The Red Pony" (IMDb: 6.4) TV filmini ve Lewis Milestone yönetmenliğinde çekilen 1949 yılı ABD yapımı "The Red Pony" (IMDb: 6.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Al Midilli adlı romanı sevdiyseniz yazarın Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, İnci, Cennetin Doğusu, Bitmeyen Kavga, Cennet Çayırı, Sardalye Sokağı, Tatlı Perşembe, Bir Savaş Vardı, Kaygılarımızın Kışı ve Yukarı Mahalle adlı diğer eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:John Steinbeck
Çevirmen:Rasih Güran

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.