idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

Abdülgani en-Nablusî,(1641-1731) Osmanlı hanedanının kendi toplumu içerisinde tanıtılmasını sağlamak için kısa bir tarih yazmayı hedeflemiştir. Birçok eser kaleme almış olan en-Nablusî'nin mevzuya bahis tarih eseri, elinizde değerlendirmesi ve tercümesi yapılan bu çalışmadır. Onun geniş bir yelpazeye yayılan kitapları, risaleleri, şerhleri vb. düşünüldüğünde bu eserin kıymeti anlaşılmaktadır. Zira kendisi Müslüman toplumu içerisinde eserleriyle kalıcı izler bırakmış, hatta bu izlerin bazısı günümüze dek devam etmiştir. Gördüğünüz bir rüyanın ne anlama geldiğini internete yazdığınızda, gelen seçeneklerin birçoğunda onun adını göreceğinizde sizler de bu izlerin arasında bir şeyler arıyor bulacaksınız kendinizi.

Bizler de en-Nablusî'nin Osmanlı hanedanını merkeze alan tarih eserini görüp bu çalışmanın ne doğu ne de batı akademisinde çalışılmadığını fark edince bir rüya içerisinde hissettik kendimizi. O halde yapmamız gereken bu rüyanın tabirinin peşine düşmekten başka bir şey olamazdı.
Bu çalışmamızda, şiir formunda yazılan eserin iki yazma nüshası birbiriyle karşılaştırılmış, Türkçeye tercüme edilmiş, şekilsel ve muhteva farkları üzerinde durulmuştur. Öncesindeyse, müellif hakkında biyografik bilgiler verilmiş, kaynaklarda ve çağdaş literatürde yazma eserin izi sürülmüştür. Tüm bunların ardından eserin, Osmanlı Arap toplumunda yönetici sınıfın meşruiyetini sağlamak amacıyla yazıldığı çıkarımı üzerinde durulmuştur.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.