25,2 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
300 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Birlikte Al

İthaki Yayınları
25,20 TL
+
İthaki Yayınları
16,80 TL
42,00 TL
İthaki Yayınları
25,20 TL
+
Jaguar Kitap
50,70 TL
75,90 TL
İthaki Yayınları
25,20 TL
+
55,20 TL
İthaki Yayınları
25,20 TL
+
İthaki Yayınları
25,20 TL
50,40 TL

İnsanlığımı Yitirirken Kitap Açıklaması

 

Bazen çevrenizdeki dünyayla ilişki kurmakta zorlandığınız oluyor mu? Cevabınız ne olursa olsun, İnsanlığımı Yitirirken sizi görmek istemediğiniz yanınızla yüzleşmeye zorlayan türden bir eser. Roman, ana karakter olan Yozo'nun her biri yaşamının bir parçası olan üç bölümden oluşur. Yozo, tamamen kendi karanlık düşüncelerine kapılmış bir karakter olmakla birlikte kendini toplumdan izole edilmiş hisseden biridir. Psikolojik derinliği ile sizi kısa ama ağır bir yolculuğa çıkaracak bu romanı detaylıca inceleyelim.

 

“İnsanlığımı Yitirirken” adlı kitabı neden okumalısınız?

İnsanlığımı Yitirirken, Oba Yozo’nun hayatına fotoğraflar ve günlükler üzerinden bakan yazarın anlatımıyla açılıyor. İsmi bilinmeyen anlatıcı; romanın ana metnini oluşturan defterlerin yazarı Yozo’nun üç fotoğrafını anlatıyor, ardından defterler ile devam ediyor. Yozo; küçük yaşlardan itibaren kendini diğer insanlardan farklı, normal duygu ve ihtiyaçlardan tamamen kopuk olarak resmediyor. Sayfalar geçtikçe okuyucu, Yozo'nun çocukluktan yetişkinliğe kadarki hayatını ve bu hayatın gitgide nasıl bozulduğunu görüyor. Etrafındaki herkese yabancılaştığını derinden hisseden Yozo’nun fiziksel ve duygusal olarak nasıl çöktüğünü okurken en ince detaylar bile sizi derinden sarsacak. Yozo, kimse ile paylaşamadığı tüm düşüncelerini ve korkularını esprili bir “soytarı maskesi” takarak okuyucuya anlatıyor. Yazar Osamu Dazai, insan olmanın bir yolunu ararken depresyon ve yabancılaşma ile mücadele eden bir adamın zihnine korkutucu derecede gerçekçi bir bakış sunuyor. Okurken akıp giden ve nasıl bittiğini anlayamayacağınız romanda Yozo'nun varoluş mücadelesini âdeta yaşayacaksınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

İnsanlığımı Yitirirken, Japonya'da tüm zamanların en çok satan ikinci romanı. 2019 ocak ayı itibarıyla kitap, kamu malı ilan edilir. Ayrıca İnsanlığımı Yitirirken, yazar Osamu Dazai'nin hayatına son vermeden önceki son eseri. Yazar, kitabın son bölümü yayımlandıktan kısa bir süre sonra hayatını sonlandırdığı için birçok kişi kitabın onun vasiyeti olduğuna inanır. Her ne kadar yarı otobiyografik bir eser olarak kabul edilse de Dazai, kendi hayatının büyük bir kısmını ana karakterin gözünden anlatır. Yozo gibi Dazai de çalışmalarını ihmal eder, her ikisi de defalarca intihara teşebbüs eder ve hikâyede bunun gibi daha birçok benzerlik bulunur. Roman, Dazai'nin doğumunun 110. yıldönümü olan 2019 yılında sinemaya uyarlanır. Ayrıca hikâye; anime dizisi, uzun metrajlı anime film ve manga olarak farklı türlere uyarlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Sizin de Japon edebiyatına ilginiz varsa ve Osamu Dazai’nin tarzını sevdiyseniz kendisi tarafından yazılan Batan Güneş isimli romana göz atabilirsiniz. Ayrıca benzer bir konu etrafında yazılan ve Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kaleminden çıkan Yeraltından Notlar isimli romanını listenize ekleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.