4,5/5 - 22 Kişi Yorum Yap
22,7 TL
29,0 TL %22
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 23 Ekim
Standart Teslimat : 24 - 30 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.


Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük’te birleştiğini görünce ona kızıyoruz. (...)


Benim için şimdilik tek amaç, burdan kurtulmak. Ama gerçekten zübüklerden, kendi zübüklüğümüzden kurtulabilecek miyiz? İşte bu soruya cevap veremediğim için nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilemiyorum. Yeni gideceğim yerden sana mektup yazar, önce kendi zübüklüğümden kurtulup kurtulamadığımı anlatırım.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%90,9
%0
%4,5
%0
%4,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.09.2019

Zübük-Kağnı gölgesindeki it

İlk defa bir Aziz Nesin romanı okudum ve neden bu kadar geç kaldım diye kendime kızdım. Harika bir hiciv çok eğlenceli bir kitap ve çok da düşündürücü.

13.08.2013

çağının ötesindeki gözlemci

Aziz Nesin´in Zübüğü, Nesin´in o çağının ötesinden yazar olduğunu gösteren gözlemleriyle kendi deyimiyle ´Kağnı Gölgesindeki İt´lerin bitmeyeceğini , bu Zübükleri kendi içimizden kendimizin çıkarttığımızı anlattığı kitabıdır.

17.05.2013

Zübükler İçimizde Yaşıyor

Bana kalırsa, Aziz Nesin´in Zübük gibi bir eseri yazmış olması onun, halkını ne kadar iyi tanıdığının bir göstergesi. Aziz Nesin, Türkiye halkını artısı eksisiyle nasılsa öyle, gözler önüne serdiği için ülkemizde kimilerinin gönlünü kimilerinin ise nefretini kazandı.

Türkiye´deki sağcı iktidarların başkan profilinin genel bir özeti Zübük. Tüm o başkanlardan bir şeyler bulursunuz Zübük´te. Ama Aziz Nesin, suçu Zübüklere atarak yalanlara dolanmaz; hepimizin biraz Zübük olduğumuzu ve Zübükleri bizim yarattığımızı söyleyerek doğruluktan ödün vermez. Tıpkı Nazım´ın "Akrep gibisin kardeşimi" gibi.

Kitabı bitirince kendinize şöyle sorabilirsiniz: Gülsek mi ağlasak mı?

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.