4,5/5 - 135 Kişi Yorum Yap
22,1 TL
34,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 - 26 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Zorba, Yunanlı ünlü yazar Nikos Kazancakis'in olgunluk dönemi ürünü (1946). Ağır ve suskunlukla yüklü geçen karanlık bir dönemin tadı buruk ilk meyvesi. Nikos Kazancakis, çağdaş Yunan edebiyatının ancak buzlucam ardından seçilebilen, tedirgin ve büyük kişiliklerinden biri olarak çok tartışıldı, yanlış bilindi, az sevildi. Zorba adlı bu romanı, onun kendisiyle giriştiği bir tür sessiz hesaplaşma sayılabilir. Geçmişin, elden kayıp giden zamanın ve insanın temel yanılgılarının bir kez daha gözden geçirilmesidir bu roman. Zorba aracılığıyla Kazancakis özyaşamının yenilgiler ve soru işaretleriyle dolu bir bilançosunu çıkarır. Bu bağlamda ele alınınca, bu roman, Zorba ile yazarın yaşam öykülerinin çizili sınırları arasında sonsuz atkı ve çözgülerle sokunmuş büyülü bir kumaştır, denebilir; baştan sona sürekli bir arayışı, sonu gelmez çabaları yansıtan bir kanaviçedir; insanı arayışın serüvenidir...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 335

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bir 20. yüzyıl Sancho Panza'sıyla Falstaff'ın aynı bedende vücut bulduğu Alexis Zorba, modern edebiyatın en coşkulu “sade vatandaş” yaratılarından biri. “Çarpan bir kalp, doymak bilmez bir koca ağız, toprak anadan henüz kopmamış kaba saba kocaman bir ruh” olan Yunanlı, Pire limanındaki bir kafeteryada anlatıcıyı (muhtemelen genç bir entelektüel olan yazarın kendisini) bütünüyle etkisi altına alır. Zorba'nın hayata tutkuyla bağlılığı (ve eski bir madenci ustası olduğunu açıklaması) bir linyit madeninde çalışan işçilerin başına getirilmesini sağlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%79,5
%12,9
%5,3
%0,8
%1,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

25.06.2019

İyiliklerden 👍🏻

Zorba. Bir yaşam kılavuzu olduğu kadar hayatla bir hesaplaşma. Altı çizilmeyen satır kalmayacak denli yoğun, felsefi derinliği ile üzerinden tekrar tekrar geçilesi. İstisnai iki karakterin hayatla dansı ve münakaşası. Kazancakis büyük bir düşünür olduğu kadar büyük de bir doğa aşığı ve betimleme ustası. Oya gibi ince ince detaylarla örülmüş tasvirleri ile sayfaları çevirdikçe ve büyülendikçe, daha güzelini okumadım hissi geldi zihnime ve yüreğime oturdu. Bulgakov’un Usta ve Margarita’sı gibi (bir de, bu eserde benzer bir çarpılmayı yaşamıştım) hiçbir esere benzemeyen özgünlüğü ile Zorba tam bir başyapıt.“İyi ki”lerden biri daha... Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan, avara et ve korkma! Tanrı, baş şeytandan çok, yarım şeytandan iğrenir!

29.04.2019

Dostum Zorba

Kitap ilk başlarda sizi ege sahillerinde hissettirmesiyle yakalıyor. Ancak bir 100 sayfa akıcılıktan uzak. Daha sonra bir şekilde Zorba sizi kendine bağlıyor ve elinizden düşüremiyorsunuz. Yazar o kadar güzel bir dille yazmış ki sanki okur ile Zorba arasında bir bağ var. Sırf Zorba ile konuşmak için bile alıyorsunuz elinize kitabı.

19.12.2018

Samimiyet

Bu sene okuduğum en iyi kitaptı! Keşke daha önceden okusaymışım.. Kitap, Zorba karakterinin farklılığı ile insana komik ve üzücü bazen de düşündürücü anlar yaşatıyor.. Patron'un okuyarak Zorba'nın ise yaşayarak öğrendiği hayat tecrübeleri insana okurken farklı bakış açıları sağlıyor.. Kesinlikle okunmalı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız