4/5 - 21 Kişi Yorum Yap
20,52 TL
27,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 29 Ocak - 03 Şubat
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla Kitap Açıklaması


Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Teslaya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconiye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır. Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü tüccar mucitler tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesladan daha çok biliniyor. Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşının ortasında, 1943te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor. Genç yaşta ABDye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aykırı Yayınları

 

Puanlamalar
%78,9
%15,8
%5,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.05.2015

Değeri anlaşılamayan dahi...

Nikola Tesla
Değeri bilinmemiş ve çok az tanınan bir dahi. Tabi bunda Teslanında payı yok değil. Ne kadar büyük, hatta dünya düzenini değiştirecek buluşların olursa olsun eğer buluşlarını pazarlıyamıyorsan malesef hak ettikleri değeri bulamıyorlar. Teslanın hayatı bunun tipik bir örneği.
Kitabı okuduktan sonra insanÿ; ÿ"Acaba Tesla geçmişte değilde, günümüzün şartlarında ve imkanlarıyla yaşasaydı dünya nasıl bir yer olurduÿ" demekten kendini alamıyor.
Nikola Tesla mutlaka tanınması ve tanıtılması gereken bir dahi...

17.09.2012

ben etkilendim

Eğer ilginiz varsa fiziğe, bilime okumanızı öneririm teknik detaylar olduğu doğru onları da öğrenmek isterseniz araştırın ancak kitap bir bilim insanının yaşantısını onun zekasını ve zekasının nasıl işlediğini ve yaşadıklarının onun üzerindeki etkisini çok güzel anlatıyor. Kısacası hayran kaldım o büyük bir dehaymış, benim açımdan çok güzeldi okuyup okumamak size kalmış. Güzel zaman geçirdim.

26.08.2012

Fazla teknik detay var

Kitap teknik detaylara çok fazla giriyor, bir yanınızda google açık olsun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.