29,4 TL
Standart Teslimat : 08 Temmuz - 11 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Zamanın Kokusu-Bulunma Sanatı Üzerine Felsefi Bir Deneme Kitap Açıklaması

 

“Bugünün zaman krizi hızlanma olarak nitelendirilemez. Hızlanma çağı çoktan bitti. Bugün hızlanma olarak duyumsadığımız şey, zamansal dağılmanın semptomlarından sadece biri. Günümüzün zaman krizi, zamanda çeşitli aksaklıklara ve yanlış duyumlara yol açan bir diskroniden kaynaklanıyor. Zaman, düzenleyici bir ritmin eksikliğini çekiyor. Bu yüzden de ölçüsünü kaçırıyor. Diskroni, bu zamansal bozulma, zamanın adeta dönüp durmasına yol açıyor. Hayatın hızlandığı hissi, amaçsızca dönüp duran zamanın yol açtığı bir duygu aslında...

“Geleceğin temposu nasıl olacak? Hacılık veya uygun adım ilerleme çağı kesinlikle sona erdi. İnsanoğlu, kısa bir dolanıp durma döneminden sonra, bir yürüyüşçü olarak dönecek mi yeryüzüne? Yoksa yerçekimini ve çalışmanın bütün ağırlığını ardında bırakarak süzülmenin hafifliğini, boş zamanda süzülerek gezinmenin, bir başka deyişle, süzülen zamanın kokusunu keşfedecek mi?”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

05.11.2020

Merhba

Çok çok severek okudum ama felsefeye ilginiz yoksa sizi sıkabilir ben felsefe okuduğum için çok keyif alarak okudum zaman kavramını başlıklar altında çok güzel benzetmeler yaparak konumlandırmış.

07.07.2020

vita contemplativa

Milan Kundera Yavaşlık isimli romanına "...yavaşlığın düzeyi anının yoğunluğuyla doğru orantılıdır; hızın düzeyi unutmanın yoğunluğuyla doğru orantılıdır. yavaşlıkla anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır..." diyerek başlıyordu. Byung-Chul Han ise benzer bir sezgiyi toplumsal ve tarihsel durumumuzun felsefi kritiğine yedirerek "hızlı hızlı" okuyup geçemeyeceğimiz bir metin koymuş önümüze. Akıl yürütüşüne katılalım veya katılmayalım, her halükarda insanlık durumumuz üzerine (ve kitabı bitirdikten sonra bizatihi bu metin üzerine de) bir "derin düşünme" çağrısı bekliyor bu kitapta bizleri. İyi okumalar.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.