4/5 - 551 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 464

Dil : Türkçe

"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceğ ... Tamamını gör
24,87 TL
36,57 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel José de la Conciliación García Márquez1927 yılında Aracataca, Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. Tüm Latin Amerika coğrafyasında “Gabo” takmaadıyla bilinir. Yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmışt ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Geçtiğimiz yılların belki de en korkulan, en şüpheyle bakılan edebi türleriydi bilimkurgu ve fantastik edebiyat. Di’li geçmiş zaman kullandığıma bakmayın aslında bir parça da olsa hala öyle… Bu tür metinler bir yandan insanları kendine bir mıknatıs gibi çekerken, diğer yandan öylesine itiyor, endişelendiriyorlardı. Fantastik edebiyatın diğer isminin kaçış edebiyatı olması da bu sebepten değil miydi?
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

"Maskaralık bitti, eski dostum"

García Márquez’in en iyi eseri olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu Yüz Yıllık Yalnızlık, Kolombiya’daki hayali bir kasaba olan Macondo’nun hikayesini ve bu kasabanın kurucuları olan Buendía ailesinin yükselişini ve düşüşünü anlatır. Merak uyandıran dünyevi tipler olarak tasvir edilen karakterler ailelerinin isimlerini ve mizacını alır ve bu tür tekrarlanan örnekler gözler önüne serilir. Kudretli José Arcadio Buendía, Macondo’nun korkusuz, karizmatik kurucusundan, deliliğin sınırında bir adama dönüşür. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%79,4
%12,2
%3,7
%2,2
%2,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

02.03.2019

Sonsuz olmak ister miydin?

Hangi yaşta olursak olalım,bir dönem bu soruyu kendimize sormuşluğumuz vardır.Bazen tatmin olmak bilmez insan ruhuna sahip olduğumuzdan,bazen korkaklıktan anne babamız sonsuz olsun isteriz.Peki kitaptaki gibi bir kısır döngüde mutlu olur muyuz? O kadar hayatın içinde tutan; ama bir o kadar da dışında bırakan bir roman.Biriyle arandaki ilişkinin bağı sevgiyle örülüyse eğer,korkma hep yanında kalacaktır.Kitabın kapağını kapattığınızda cnbc-e dizilerinde sezon bitirmiş gibi hissedecek ve yeni sezonu zihninizde yazacaksınız.

07.02.2019

O nedenle...

Marquez insanları kurguları ile şekillendiren adam. Bu kitap büyüsüyle, karakterlerinin gerçekçiliğiyle ve de yazarının muhteşem kurgusuyla oluşmuş bir köşetaşıdır. Hayalî görünen fakat aslından esinlenilen bir şehir, olayları ile tarihsel noktalara değinen bir ortam , imkansız diyebileceğimiz ancak aklımızın bir köşesinde bir yerlerde duyduğumuz doğa-üstü durumlar bunların hepsini bir kitapta düşünün. O nedenle Marquez bin bir zorlukla yayınlayabildiği bu eseri icin övgüyü hak ediyor. O nedenle biz eşinin evdeki eşyalarını satarak eksik sayfaları posta yolu ile yollamasını takdir etmeliyiz. Ve o nedenle teşekkürü borç bilmeliyiz.Saygılarımla...

06.02.2019

Kışın kitabı

Bu kitaba başladığımda soğuk bir kış günüydü. Marquez hakkında hiçbir fikrim yoktu, işsizdim ve ne yapacağımı bilmiyordum. Kitap bittiğinde  ben büyümüştüm, Buendia ailesinin kavgası benim kavgam oldu, keyifleri benim neşem oldu. Kitabı bitirdiğimde 2. bir ailem olmuştu, büyümüş çoğalmıştım.. Üzerinden 2 sene geçti, o kıştan bu yana her şey değişti ama kitabın hikayesine yaprakların çiçeklerini döktüğü zaman hissettiğim şeyler ve "Ah" demem dün gibi aklımda. Tarihsel yönü, enfes uslubü ve sürükleyici kurgusu ile ödünç alınmış bir kitabı kendim satın alıp tekrar okuyacağım zamanı bekliyorum.