63,7 TL
Standart Teslimat : 03 Aralık - 06 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Açıklaması

 

Büyülü bir gerçeklik dünyasında 100 yıllık serüvene ne dersiniz? Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in başyapıtı niteliğinde olan "Yüzyıllık Yalnızlık" romanı, büyülü gerçeklik akımının en ihtişamlı örneklerinden biri olarak sizi 100 yıl süren olağanüstü bir gezintiye çıkarıyor. Bu eser; Marquez'in roman, öykü ve gezi gibi pek çok farklı türde kaleme aldığı eserler arasında her dönem popülerliğini koruyor. Fantastik kurgunun gerçekçi bir anlatım ile zenginleşmesiyle dünya edebiyatının kült eserleri arasında yer almayı başaran "Yüzyıllık Yalnızlık" romanını bu denli ihtişamlı kılanın ne olduğuna bir bakalım.

 

"Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romanı neden okumalısınız?

Nobel Ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, 464 sayfalık ünlü romanı "Yüzyıllık Yalnızlık"ı yazarken kendi kişisel tarihinden etkilendiğini belirtiyor. Özellikle romanda öne çıkan özgün anlatım biçiminin, babaannesinin karakteriyle yakından ilgili olduğunu söylüyor. Gabriel Garcia Marquez, "Yüzyıllık Yalnızlık" romanını 1967 senesinde Meksika'ya ilk gidişinde kaleme alıyor ve ortaya başyapıt diyebileceğimiz bu eser çıkıyor. Marquez; eserini, çocukluğunu geçirdiği Aracataca kasabasının adını "Macondo" ile değiştirerek fantastik bir anlatım üzerinden şekillendiriyor. "Çocukluk günlerini sanatsal bir dille arkada bırakmak" isteyen yazar, bu fantastik anlatım tekniği ile büyülü gerçeklik akımının da en önemli temsilcisi olmayı başarıyor. Marquez, kitabı yazarken yaşadığı çocukluğu ve onu etkilemiş her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceği bir yol olarak gördüğünü dile getiriyor. Roman, Buendia ailesinin bir büyü neticesinde 100 yıl süren bir lanetle yaşamak zorunda kalmalarını konu ediniyor. Kitabın anlatımı; ailenin son üyesi olan Aureliano'nun, Melquides adlı olağan dışı güçlere sahip bir çingenenin el yazmalarını okuması üzerinden şekilleniyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Gabriel Garcia Marquez'in iki yıldan kısa sürede tamamladığı "Yüzyıllık Yalnızlık" romanı ile 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldığını duymuş muydunuz? Eserin yazım aşaması kısa sürse de "Yüzyıllık Yalnızlık", 15-16 yıllık düşünsel birikim ile oluşur. Bu durum da romanın kurgu ve anlatım açısından bu denli zengin olmasının en önemli nedenlerinden biri. Çevirisi Seçkin Selvi tarafından yapılan ve Can Yayınları'nın Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi'nin en önemli eserlerinden biri olan roman, Latin edebiyatının en güçlü eserleri arasında yer alır. Kolombiyalı Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos'un "bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı" olarak değerlendirdiği yazar, 2014 yılında 87 yaşında hayata veda eder.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Gabriel Garcia Marquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" isimli romanını okuduktan sonra dilerseniz "Kırmızı Pazartesi", "Aşk ve Öbür Cinler", "Benim Hüzünlü Orospularım", "Kolera Günlerinde Aşk" ve "Şer Saati" adlı eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Geçtiğimiz yılların belki de en korkulan, en şüpheyle bakılan edebi türleriydi bilimkurgu ve fantastik edebiyat. Di’li geçmiş zaman kullandığıma bakmayın aslında bir parça da olsa hala öyle… Bu tür metinler bir yandan insanları kendine bir mıknatıs gibi çekerken, diğer yandan öylesine itiyor, endişelendiriyorlardı. Fantastik edebiyatın diğer isminin kaçış edebiyatı olması da bu sebepten değil miydi?
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

"Maskaralık bitti, eski dostum"

García Márquez’in en iyi eseri olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu Yüz Yıllık Yalnızlık, Kolombiya’daki hayali bir kasaba olan Macondo’nun hikayesini ve bu kasabanın kurucuları olan Buendía ailesinin yükselişini ve düşüşünü anlatır. Merak uyandıran dünyevi tipler olarak tasvir edilen karakterler ailelerinin isimlerini ve mizacını alır ve bu tür tekrarlanan örnekler gözler önüne serilir. Kudretli José Arcadio Buendía, Macondo’nun korkusuz, karizmatik kurucusundan, deliliğin sınırında bir adama dönüşür. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.02.2022

Kötü

Ensest ilişki barındıran iğrenç bir kitap. Olay örgüsü yok. İsimler birbirine giriyor. İlk kez bir kitabı çöpe atacağım.

20.12.2021

Paranıza yazık almayın

Hayatımda okuduğum en kötü kitap

04.09.2021

Lütfen okuyun

Bu kitap yazarın en güzel kitabi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.