4/5 - 541 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 464

Dil : Türkçe

"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceğ ... Tamamını gör
26,76 TL
39,5 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel José de la Conciliación García Márquez1927 yılında Aracataca, Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. Tüm Latin Amerika coğrafyasında “Gabo” takmaadıyla bilinir. Yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmışt ... Tamamını görKitap Açıklaması


"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Geçtiğimiz yılların belki de en korkulan, en şüpheyle bakılan edebi türleriydi bilimkurgu ve fantastik edebiyat. Di’li geçmiş zaman kullandığıma bakmayın aslında bir parça da olsa hala öyle… Bu tür metinler bir yandan insanları kendine bir mıknatıs gibi çekerken, diğer yandan öylesine itiyor, endişelendiriyorlardı. Fantastik edebiyatın diğer isminin kaçış edebiyatı olması da bu sebepten değil miydi?
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

"Maskaralık bitti, eski dostum"

García Márquez’in en iyi eseri olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu Yüz Yıllık Yalnızlık, Kolombiya’daki hayali bir kasaba olan Macondo’nun hikayesini ve bu kasabanın kurucuları olan Buendía ailesinin yükselişini ve düşüşünü anlatır. Merak uyandıran dünyevi tipler olarak tasvir edilen karakterler ailelerinin isimlerini ve mizacını alır ve bu tür tekrarlanan örnekler gözler önüne serilir. Kudretli José Arcadio Buendía, Macondo’nun korkusuz, karizmatik kurucusundan, deliliğin sınırında bir adama dönüşür. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%79,1
%12,5
%3,8
%2,3
%2,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Romanlar

Doğduğumdan beri roman insanlarıyla yaşamış biri olarak bu kitabı çok sevip çok iyi anladım ve bilmediklerimi de öğrenmiş oldum. Bazı kitaplar -her kitap değil- insana öğretmen gibidir, bu eser de onlardan biri. Okuyunuz.

yüzyıllık yalnızlık

okudum fakat sevemedim oldukça fazla kurgu ve gereksiz ayrıntı... başlık büyüleyici fakat içerik oldukça sıkıcı geldi bana..  :(

damağında kahve tadı

G.G. Marquez, herkesin sevebileceği tüm kesimlerin okyunca aynı tadı alabileceği bir yazar değil. Benim için kadim bir dost "Melqiades"" gibi ya da maceravı bir dede "jose Arcadio Buendia" gibi tüm kitapları ayrı bir serüven ve heyecan. Kitabı kimler sevebilir, biraz olsun yeni dünya ve güney amerika kıtası meraklısı iseniz Marquezin anlattığı tüm hikayeler sizin için vazgeçilmez olacaktır. Diğer kitaplarını okuyup bunda düşünenler var ise olanca hızla kitabı alıp okusunlar. Hep derler ya elimden düşüremedim kitabı, bir solukta diye bence bu kitap o kitaplardan biri.