Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

Birinci Kısım Yüzük Kardeşliği

9/10 - 111 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Metis Yayıncılık , Edebiyat Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

'Yüzüklerin Efendisi' son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakârlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman.Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 496

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753425988

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Yüzüklerin Efendisi aslında üç kitaptır: The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği), The Two Towers (İki Kule ) ve The Return of the King (Kralın Dönüşü). Orta Dünya çevresini ve tüm insanlığın kaderini belirleyen savaşı daha da açımlayarak, Tolkien’in 10 yıldan uzun süre önce yayımladığı The Hobbit’in (Hobbit) hikâyesini devam ettirir. Hobbit gibi, yazgısının daha büyük şeylere sürüklediği beklenmedik bir kahramanın (çocuksu, gösterişsiz hobbit Frodo’nun) hikâyesidir. Başta; elfler, cüceler, hobbitler ve insanlar, Bilbo Baggins’in The Hobbit’te (Hobbit) bulduğu büyülü yüzüğü yok etmek için bir yolculuğa çıkmak üzere, büyücü Gandalf’in gözetimi altında bir araya gelir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (37)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Tolkien´in gizemi

Yüzük serisi küçükten büyüğe herkesin beğenisini kazanmış bir seri. Genel yargıda filmini izlediğin kitabı okumazsın ancak Tolkien bu seride bu düşünceyi alt üst ediyor. Filmdeki görsellerin çoğu kitapta olmasa dahi okuyunca anlaşılıyor ki filmin de dışında bambaşka bir dünya gizli kitapta. Üstelik kitapta macera, gizem, komedi hatta dram bile var. Tolkien kitapta hepsini harmanlamış. Hem hala okunabilen dikkat çekip ilgisini devam ettiren hemde içerdiği unsurlar sebebiyle geniş bir çerçevede yazılmış fantastik bir roman.  Zaten kitabın iyi olduğu hem basım sayısından hemde filmin hasılatından belli. Filmin tutkunu olanların okuması gereken bir kitap

Dahice

Bana göre bugüne kadar yazılmış en güzel kitap. Şimdiye kadar her cildini üç defa okudum, daha da okuyacağım. Tolkien bir dahi ve bu deha ürünü eseri okumak her kitapseverin yapacağı ilk iş olmalı. Daha iyisi yazılamaz.

Abartmayın

Böyle durmaksızın saaaatlerce okumayın. Ya da okuyun ama dışarı çıkmayın. Sonra otobüs durağındaki ufak tefek amcayı hobit, kuduran küçük kardeşinizi ork olarak görebilirsiniz.

Yukardakini hiç okumamış farz edin :) Gelmiş ve geleceklerin arasında en iyi kitap. Okuyun, okumamış arkadaşlarınıza zorla okutun (okumazlarsa küsün, konuşmayın, psikolojik baskı kurun)