36,0 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yürümenin Felsefesi Kitap Açıklaması

 

Neredeyse hepimizin günlük yaptığı yürüme eylemine bir de felsefi açıdan bakmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız "Evet." ise Frédéric Gros ile yürümenin anlamını sorgulayacağınız bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. "Yürümenin Felsefesi" adlı kitabında Gros; yürümenin anlamını, farklı yollarını, nedenlerini araştırıyor ve yürümenin önemli olduğuna inan ünlü düşünürlerin hikâyelerini okuyucuyla buluşturuyor. Gelin, modern dünyanın elimizden aldığı bu eyleme bakış açınızı değiştirecek eserden kısaca bahsedelim.

 

“Yürümenin Felsefesi” adlı kitabı neden okumalısınız?

Yürümenin özgürlüğüne odaklanan yazar, sizi yürümenin farkındalığını incelemeye davet ediyor. Gors, Yürürken bir kimlik veya isme sahip olma zorunluluğunuzun olmadığının altını çiziyor çünkü yürürken bu toplumsal zorunluluktan uzaklaştığımızı vurguluyor. Eserin en başında Gros, yürümeyi bir spor olarak görmediğini açıkça belirtiyor çünkü sporu kurallar, rekabet, skor tutma ve acele içeren bir etkinlik olarak değerlendiriyor. Yürümenin sağlığa yararları konusunda bizi ikna etmekle de ilgilenmiyor. Gros, "Yürümenin Felsefesi"ni, günlük yürüyüşlerinin âdeta kendilerine ilaç gibi gelen ve zihinlerini açtığından bahseden filozofların bakış açısıyla kurguluyor. Yürümeyi önemli ve gerekli olarak gören diğer düşünürlere de dikkat çekiyor. Bize Rousseau'nun düşünmek için nasıl yürüdüğünü, Nietzsche'nin yazmak için dağın yamacını dolaştığını, Rimbaud’a göre de bir kaçış yolu olduğunu, Kant’ın ise düzenli olarak yürüdüğünü anlatıyor. Bu düşünürlerin hayatlarından alıntılar yaparak geçmişten gelen etkileyici bir dünya sunuyor ve yürümenin ne kadar huzur veren, arındırıcı bir eylem olduğunu anlatıyor. Kitabı okurken yürümeyi sadece bir spor ya da günlük işten veya okuldan eve dönerken yaptığınız bir eylemden daha fazlası olarak görmeye başlayacaksınız. Eser yürümenin hem tarihi hem gücüne dair bir rehber olarak öne çıkıyor. Yazarın yalın ve anlaşılır üslubu sayesinde sayfaların nasıl akıp gittiğini anlayamayacaksınız. Sayfaları çevirdikçe içinizi yürüme isteğiyle dolduracak olan bu kitap, yürümeye olan bakış açınızı tamamen değiştirecek.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Bir felsefe profesörü olan Frédéric Gros tarafından kaleme alınan "Yürümenin Felsefesi" kitabında yürümenin zaman kaybı değil, meditatif bir eylem olduğundan bahsettiğini biliyor muydunuz? Toplam 191 sayfadan oluşan kitap, Albina Ulutaşlı tarafından Türkçeye çevrilir. Kolektif Kitap Yayınevi tarafından okuyucuyla buluşturulan kitabın kapak tasarımı Deniz Akkol imzası taşır. Son okumasını Evrim Öncül'ün yaptığı eseri yayıma hazırlayan isim ise Bağış Bilir. Yazar eserinde birçok konu başlığıyla yürümenin felsefesine değinir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Eğer "Yürümenin Felsefesi" adlı kitabı beğendiyseniz John Kaag tarafından kaleme alınan Nietzsche ile Yürümek isimli eseri listenize ekleyebilirsiniz. Benzer bir konuda Rebecca Solnit tarafından yazılan Yol Aşkı-Yürümenin Tarihi, Henry David Thoreau’nun kaleme aldığı Yürümek-Kısa Klasik, David Le Breton’un yazdığı Yürümeye Övgü isimli eserlere de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.12.2021

Yuruyememek

“Yaşamak için ayağa kalkmamışken, yazmak için oturmak nasıl da beyhudedir.” Henry David Thoreau

Nietzsche, Rousseau, Kant, Rimbaud gibi düşünür ve şairlerin yürümek-düşünmek-yazmak üzerine yaşamlarını şekillendirmesini anlatan bi kitap, daha çok derleme gibi. Çok kişiden duyduğum icin okudum ama biraz overrated buldum.

10.01.2021

yürümek

Müthiş zihin açıcı bir eser!

27.11.2020

Öneririm

Vaat ettiğini veren, gayet bilgilendirici ve insanda yürüme isteği uyandıran bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.