105,0 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
Bu üründe kargo bedava!

Yunan Felsefe Tarihi - 3 Kitap Açıklaması

 

Elinizdeki cilt, Thales’ten  Aristoteles’e  altı kitaplık  bir  Yunan felsefesi tarihinin üçüncü  kitabıdır. Cambridge Üniversitesi’nin tarafından ısmarlanan dizi W. K.C. Guthrie tarafından yaklaşık yirmi yılda tamamladı. 
Dizinin ilk kitabında, yazar gayet kapsamlı ama bir o kadar duru bir anlatımla Thales’ten başlayarak Miletos Okulu’nu ve ilk Pythagorasçılığı ele alıyor; Alkmaion ve Ksenophanes gibi -pek de ünlü olmayan- iki ilginç düşünüre değindikten sonra, en az ikisi kadar karanlık bir düşünürle sözü bağlıyor: Ephesoslu Herakleitos.
Dizinin ikinci kitabı, Sokrates öncesi felsefesinin en ünlü felsefecisi Parmenides’ten başlayıp “Gerçek olan her şey maddedir” ünlü sözünün sahibi Zeno’ya uğrayarak Stoacıların öncüsü Demokritos’la son bulan dolu bir felsefe yolculuğuna çıkarır okuyucuyu.
Yunan Felsefe Tarihi Beşinci Yüzyıl Aydınlanması başlıklı üçüncü cildi, felsefesi ilginin fiziksel evrenden insana dramatik ve temel değişimindeki kilit figürler olan Sofistler ve Sokrates’i iki bölümde ele alıyor. Sofistler, Protagoras, Gorgias ve Hippias gibi bireylerin beşinci yüzyıl Atinası’daki olağanüstü entelektüel  ve ahlaki katkılarını değerlendiriyorlar .Sofistler; ahlakın, dinin ve örgütlü toplumun temellerini ,bilginin ve dilin doğasını sorguladılar. Bir dizi önemli ve devam eden tartışma başlattılar. Sokrates ve Platon’u geleneksel değerlerin yeniden ifade edilmesi ve savunulması için kışkırttılar.
İlk üç cildi yayımlanmış ve felsefe eğitiminde çok önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız, kısa sürede diğer ciltlerini yayımlayacağımız altı kitabın başlıları:
I - Sokrates Öncesi İlk Filozoflar ve Pythagorasçılar
II - Sokrates Öncesi Gelenek: Parmenides’ten Demokritos’a
III - Beşinci Yüzyıl Aydınlanması: Sofistler ve Sokrates
IV - Platon’un Yaşamı ve Diyalogları: Erken Dönem
V - Platon’un Geç Dönemi ve Akademeia
VI - Aristoteles: Bir Buluşma

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.