Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Esir Şehir Üçlemesi'nde Millicileri İşgal Kuvvetleri'nin baskısı altındaki İstanbul'da anlatan Kemal Tahir, 'Yorgun Savaşçı'da onları Anadolu'ya gönderir. 'Yol Ayrımı'nda yan karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan Cehennem Topçu Cemil, 'Yorgun Savaşçı'nın baş kahramanıdır. İstanbul'a geldiğinden beri, bir türlü üzerinden atamadığı yorgunluğu sanki dinlendikçe çoğalan Cemil, bir yandan aşık olup evlendiği teyze kızı Neriman ile her şeyi bırakıp uzakta bör köyde yaşamayı isteycek kadar bıkkın; diğer yandan Anadolu'ya geçip Milli Mücadele'de ön saflardayer almayı isteyecek kadar da cesurdur.

1919 ve 1920 yıllarında İstanbul'daki örgütlenmeleri ve Anadolu direnişini anlatan 'Yorgun Savaşçı', Cumhuriyet'in kuruluşuna giden sürecin romanı olarak da okunabilir.Sayfa Sayısı: 543

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Türk Romanında Mütareke İstanbul’u

 

Geldiniz ama alışamadınız bize... Yerleşemediniz bir türlü... Kulağınız hep kirişte... Gece yarısı, sokaktan adınızı çağırsalar, silahı kapıp koşacaksınız.                 

 

Neriman’ın “Cehennem Topçu” Yüzbaşı Cemil’e söylediği bu sözler, Yorgun Savaşçı’nın “Von Kres Paşanın Dürbünü” adını taşıyan birinci bölümünde 1919 İstanbulu’ndaki çırpınışlarının hikâyesini okuduğumuz bir grup İttihatçı subayın ortak ruh halini yansıtır gibidir.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%65
%35
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.01.2020

yakın

yakın tarihe ilgisi olanlar için keyifle okuyacakları bir roman

01.11.2019

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş süreci

Birinci Dünya Savaşı yenilgisinin ardından yaşananlar ve Milli Mücadeleye geçiş sürecini çok iyi anlatan bir kitap. Halil Paşa ve Dr. Münir'in İttihat ve Terakki ile ilgili öz eleştirileri altı çizilerek okunacak ifadeler. Sıradan insanların ittihatçıları nasıl gördüğünü de en iyi bu kitapta okudum. Sadece roman değil, dönemin dokümanı sayılabilir.

29.08.2014

Karmaşa günlerinin karışık kitabı

Kemal Tahirin diğer kitapları kadar bir çırpıda bitiremedim askerlerin cok uzun savaş anıları biraz sıkıcı geldi. Ama bütünde milli mücadelenin başlayacağı zamanlarda halkın durumu kime ve neye inanacaklarını bilememeleri, Çete ve ordu arasında bulunan derin fark... İçinden çıkması ve mutlak doğru bulması zor bir dönemi cok güzel anlatmış. Kenan Evrenin kitabın filmini niye yaktırdığını anlamak güç.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız