61,6 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yorgun Savaşçı Kitap Açıklaması

 


Esir Şehir Üçlemesi'nde Millicileri İşgal Kuvvetleri'nin baskısı altındaki İstanbul'da anlatan Kemal Tahir, 'Yorgun Savaşçı'da onları Anadolu'ya gönderir. 'Yol Ayrımı'nda yan karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan Cehennem Topçu Cemil, 'Yorgun Savaşçı'nın baş kahramanıdır. İstanbul'a geldiğinden beri, bir türlü üzerinden atamadığı yorgunluğu sanki dinlendikçe çoğalan Cemil, bir yandan aşık olup evlendiği teyze kızı Neriman ile her şeyi bırakıp uzakta bör köyde yaşamayı isteycek kadar bıkkın; diğer yandan Anadolu'ya geçip Milli Mücadele'de ön saflardayer almayı isteyecek kadar da cesurdur.

1919 ve 1920 yıllarında İstanbul'daki örgütlenmeleri ve Anadolu direnişini anlatan 'Yorgun Savaşçı', Cumhuriyet'in kuruluşuna giden sürecin romanı olarak da okunabilir.Sayfa Sayısı: 543

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Türk Romanında Mütareke İstanbul’u

 

Geldiniz ama alışamadınız bize... Yerleşemediniz bir türlü... Kulağınız hep kirişte... Gece yarısı, sokaktan adınızı çağırsalar, silahı kapıp koşacaksınız.                 

 

Neriman’ın “Cehennem Topçu” Yüzbaşı Cemil’e söylediği bu sözler, Yorgun Savaşçı’nın “Von Kres Paşanın Dürbünü” adını taşıyan birinci bölümünde 1919 İstanbulu’ndaki çırpınışlarının hikâyesini okuduğumuz bir grup İttihatçı subayın ortak ruh halini yansıtır gibidir.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.06.2020

Yorgun Savaşçı

Esir şehir üçlemesinin son kitabı olan "Yol Ayrımı" kitabından önce okunması gereken bir eser. Mütareke İstanbul'unda nasıl bir ittihatcı avcılığı yürütüldüğü okunmaya değer...

14.04.2020

Kemal Tahir

İstiklal Savaşına dair başka bir bakış açısı....

20.01.2020

yakın

yakın tarihe ilgisi olanlar için keyifle okuyacakları bir roman

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.