15,6 TL
Standart Teslimat : 28 Mayıs - 31 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yılanı Öldürseler Kitap Açıklaması

 


Hasan aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti hiçbir zaman aklı almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır. Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı Yılanı Öldürseler kurban kavramına odaklanır.
"Zengin yaratısı, Yaşar Kemal'i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır."
- Michel I. Makarius, Jeune Afrique, (Fransa)
"Yılanı Öldürseler'deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır."
- Feridun Andaç, Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları-Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Özgürlüğe ve barışa uzanan bin çiçekli yol
Oylum Yılmaz

Binbir çiçekli bahçeden bir çığlık yükseldi yeniden, duyuyor musunuz? Duyuyor muyuz? Bir yakarış hatta belki de bir dua; sanata, yaşama, halka ve tüm insanlığa doğru edilen bir dua, doğa ile uygarlığı kucaklayarak, yüreğe seslenen bir yakarış… Dalga dalga yayılır gibi üzerimizden tüm evrene doğru ve ne mutlu ki hiç susmayan, hiç susmayacak olan, bir sonsuzluk boyunca duyanın, okuyanın yüreğine, gönlüne kazınan, kazınacak olan...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.01.2021

Yaşar Kemal

Kitabın sonunu tahmin edebilirsin ama okumaya devam edersin etkileyici bir kitaptı

19.12.2020

Etkileyici

Sonunu bildiğiniz halde heyecanla okuyorsunuz. Çok dokunaklı

21.11.2020

bence

(ağır olmasa da spoiler içerebilir.) öyle derin bir mesaj yok , her şey gayet bariz ortada. anlatmak istediğini en insancıl , en doğal haliyle vermiş yine Yaşar Kemal. kitap özetle bir aile üzerinden toplumun birlikte ne kadar çirkinleşebileceğini anlatıyor. benim en çok dikkatimi çeken kısmı çocuk babasının eski arkadaşlarıyla konuştuğunda -kitapta 2 veya 3 farklı yerde- baban mert adamdı diyorlar fakat bildiğiniz üzere babası annesiyle tecavüz ederek birlikte oluyor , yine aynı şekilde mert adamdı cümlesinin beraberinde kumar veya içki arkadaşımdı diyorlar oysaki bunlar hoş şeyler değil insanların mertlik anlayışının özellikle üstünde durduğunu düşünüyorum. kitabın eksik bulduğum kısmı ise bende herhangi bir duygu yoğunluğu yaşatmaması çünkü en başından beri belliydi sonu , beklentiniz çok yüksek olmasın yine de genel olarak tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.