50,7 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yetenekli Bay Ripley - 1. Kitap Kitap Açıklaması

 


Patricia Highsmith'in bütün dünyada okur kitleleri kadar sinemaseverler tarafından da tanınan ve beğenilen ünlü "Ripley" dizisi ilk defa bütün romanlarıyla Türkçede. 1955'te Yetenekli Bay Ripley'yle başlayan serüven, Ripley Yeraltında (1970), Ripley'nin Oyunu (1974), Ripley ve Peşindeki Çocuk (1980) ve Ripley Su Altında'yla (1991) devam etmişti.

Dizinin ilk kitabı Yetenekli Bay Ripley'de, New York'ta yaşayan hırslı, zeki ve kurnaz bir genç olan Tom Ripley'yle tanışıyoruz. Ripley, zengin bir ailenin, aile işlerine sırt çevirmiş oğlu Dickie'yi geri getirmek üzere İtalya'ya gönderilir. Dickie'nin yaşamı onu öylesine cezbeder ki, Dickie gibi olmak, ona yakın olmak arzusu Ripley'de kısa sürede bir takıntıya dönüşür.

Bu takıntı, edebiyat tarihinin en unutulmaz antikahramanlarından birini doğuracaktır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

POLİSİYE
ÖMER TÜRKEŞ - AKSU BORA
Bir süredir kitapları çevrilmeyen, 1921 Teksas doğumlu Patricia Highsmith, üç kitabıyla geçtiğimiz yaz aylarını şenlendirdi – gerçi Highsmith söz konusu olduğunda “şenlendirme” sözü biraz uygunsuz kaçıyor ama... Highsmith, romanlarını yazmadan önce plastik sanatlarla uğraşmış; resim çizmiş, heykel yapmış. Üniversitede ise Latince, Yunanca ve İngilizce okumuş. Alfred Hitchcock tarafından sinemaya uyarlanan ilk uzun hikâyesi Trendeki Yabancılar 1950’de yayımlanmış. Ama yazara ününü getiren karakterin Tom Ripley olduğu su götürmez bir gerçek! Ripley bir anti-kahraman, “sevimli” bir kötü adam. İlk olarak 1960 yılında Rene Clement tarafından sinemaya uyarlanmış ve Alain Delon tarafından canlandırılmıştı. Son Ripley filmi ise bu yıl gösterildi sinemalarda...
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Virgül Eleştirdi

Bu Yazı Otuz Beş Yaşın Altındakiler İçin

Baykuş Carol’ın cam hücredeki becerikli çığlığı

SEVENGÜL SÖNMEZ

Patricia Highsmith denilince akla gelen ilk kitap tabii ki Becerikli Bay Ripley’dir. Ardından da Ripley Karanlıkta, Ripley’nin Oyunu... Bugün otuz beş yaşının üstünde olan kitap okurları, bu kitapları, E Yayınlarının 1975’te yayımlamış olduğu çeviriler ile tanıdı ve okudu.
Günümüz gençleri ise Patricia Highsmith adını ve kahramanı Ripley’yi, 1999 yılı yazında gösterime giren Yetenekli Bay Ripley adıyla yapılan film uyarlamasıyla tanıdı. Filmin romana göre son derece başarısız olduğunu pek çok eleştirmen yazdı. Kanımca filmdeki en başarılı öğeler, filmin çekildiği mekânların güzelliği ve filmin müzikleriydi.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.03.2016

kitap sever

Suçlunun gözünden olayları anlatan güzel bir roman.

26.02.2009

Yazar muhteşem

Yapılan eleştrilere bakıyorum da yazarın ne kadar iyi olduğu tartışılmaz. Herkez yarattığı karakter üzerine yorumlar yapıyor. Hem de gerçekmiş gibi. Demek ki gerçekten okuyucuyu içine alabilmiş...

Kutlarım...

27.03.2005

İlginç bir kitap

Kitabı okudum. Tom'un ne kadar acımasız kişilkte bir insan olduğunu ve kendi hayatından uzaklaşmak için başka bir yaşama son verebileceğini gördüm. Gerçekten çok acı verici yine de bir o kadar da sürükleyici. Filmi izliyormuşsunuz izlenimi uyandırıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.