44,0 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yazmak Yasak - Bastırılan Kadın Yazını Kitap Açıklaması

 

“Metni kadın yazmadı. Metni kadın yazdı ama yazmamalıydı. Metni kadın yazdı ama baksana ne hakkında yazmış. Metni kadın yazdı ama o aslında gerçek bir sanatçı değil, yazdığı da sanat değeri taşımıyor. Metni kadın yazdı ama yazarken yardım almış. Metni kadın yazdı ama…”

Ödüllü roman yazarı ve akademisyen Joanna Russ Yazmak Yasak’ta, kadın sanatçıların hem kendilerini hem de ürettikleri eserleri değersizleştirmek, aşağılamak, hatta düpedüz yok saymak için kullanılan kimi örtük kimi gayet açık yöntemleri bir bir gözler önüne seriyor. Ayrıca kadınların ve diğer “azınlık” sanatçılarının maruz kaldıkları bu tavra geçmişte (ve bugün) nasıl karşılık verdiklerini de gösteriyor.

Artık bir feminist eleştiri klasiği olan Yazmak Yasak, kadınların tüm örtük ya da aşikâr engellemelere rağmen yazmaya devam ettiğine tanıklık eden güçlü bir metin.

“Russ’ın kitabı yaman bir teşebbüsü simgeliyor. Ahlaki üstünlük taslamayan bir öfkesi, yorucu olmayan bir detaycılığı ve mizahtan mahrum kalmayan bir ciddiyeti var. Gerçi 1983’te yazılmış bir kitap ama Russ’ın tasvir ettiği dünyayla günümüz dünyası arasında devasa bir fark da yok.”

Jessa Crispin

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.