4/5 - 18 Kişi Yorum Yap
12,1 TL
22,0 TL %45
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 - 03 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Yirmi birinci yüzyılda yalan, siyasetçi ve yönetilenlerin ortaklaşa inşa ettiği bir olguya dönüştü. Yeni olan, siyasetçilerin yalanları değil, kitlelerin buna verdiği tepkidir.


Hakikatin önemsizleşmesi (post-truth), toplum görüşlerinin oluşmasında duyguların ve kişisel inançların, hakikatin önüne geçmesidir. Böyle bir ortamda, destekçisi olan kitlenin inançlarına ve önyargılarına uygun olduğu sürece liderin tutarsız savlar ileri sürmesi, yolsuzluk yapması, ekonomide, dış siyasette başarısız olması önemini yitirir. Bunların tümü iç-dış düşmanlar, terör örgütleri, casuslar, ülkenin gelişmesini istemeyen seçkinler gibi, çoğunlukla “icat edilmiş” kesimlere yıkılır.


Yalanın meşrulaştırılması, felsefede “safsata” (fallacy) adı verilen hileli akıl yürütme teknikleriyle yapılır. İlk kez Aristoteles’in sınıflandırdığı bu teknikler üzerine İbn Sina’dan Schopenhauer’a kadar pek çok felsefeci kitaplar yazdı.


Bu kitapta önce hakikatin önemsizleşmesi dönemi üzerine genel bir bilgi edinecek, ardından siyasetçilerin en çok kullandıkları 48 hileli akıl yürütme yöntemini örnekleriyle birlikte okuyacaksınız. Kitlelerin farkında olmadan, siyasetçilerle kol kola ürettikleri yalanın nasıl inşa edildiği karşısında hayrete düşeceksiniz.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%61,1
%27,8
%0
%11,1
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.10.2020

Yorum

Günümüz dünya siyastini oldukça iyi bir şekilde anlatıyor.

20.10.2020

Yorum

Günümüz dünya siyaset diline ışık tutan bir kitap.

10.07.2020

Safsataları anlamak için...

Günümüz dünyasının puslu politik sahasını anlamak için post truth a giriş niteliğinde bir eser. En azından içinde bulunan bu saçmalığın safsatalarla örülü yolunda basit anlatımlı bir rehber diyebiliriz. Yalın Alpay ile bir youtube kanalı sayesinde tanışmıştım. Severek takip edilesi, birikimli birisi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.