24,4 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yabancı Kitap Açıklaması

 

Her bir cümlesiyle insana yeni ufuklar kazandıran felsefi romanları okumayı sever misiniz? Öyleyse 1957 Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Albert Camus'nün kaleme aldığı "Yabancı" adlı romanı ilgiyle okuyacaksınız! Gelin, çarpıcı giriş cümlesiyle daha ilk sayfada okurun dikkatini üzerine çekmeyi başaran eserin içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Yabancı" adlı kitabı neden okumalısınız?

112 sayfadan oluşan ve 2 kısma ayrılan "Yabancı" adlı roman; Mösyö Mersault'nun hayatından küçük bir zaman dilimini konu alıyor. Mösyö Mersault'nun annesinin öldüğünü öğrenmesiyle başlayan romanda olaylar büyük bir hızla gelişiyor. Başkahraman Mösyö Mersault'ya arkadaşları ve komşuları olan Marie, Raymond, Céleste ve Salamano gibi yan karakterler eşlik ediyor. Sıra dışı kişiliğiyle öne çıkan Mösyö Mersault, dile getirdiği ve getirmediği düşünceleriyle okurların zihninde yeni pencereler açıyor. Albert Camus, Mösyö Mersault ile absürdizmi somutlaştırarak insanın anlam arayışına dikkat çekiyor. Aynı zamanda ekstrem bir örnekle bireyin topluma yabancılaşmasını da gözler önüne seriyor. Ayrıca yazar hem başkahramanın hem diğer kahramanların başından geçen olaylarla okurun toplumlara göre farklılık gösteren ahlaki normları ve insanların kurduğu adalet sistemini sorgulamasını da sağlıyor. Siz de güçlü kurgusu ve akıcı anlatımı sayesinde "Yabancı" adlı eseri kolayca okuyarak pek çok konu hakkında farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Albert Camus'nün "Yabancı" adlı eserinin, Antoine de Saint-Exupéry'nin "Küçük Prens"i ve Jules Verne'in "Denizler Altında Yirmi Bin Fersah"ından sonra dünyada en çok okunan üçüncü Fransızca roman olduğunu biliyor muydunuz? Yazarın ilk ve en çok ses getiren yapıtı, ilk kez 1942 yılında özgün dili Fransızca ile orijinal adı "L'Étranger" olarak Éditions Gallimard tarafından yayımlanır. 68 dile çevrilen roman, Samih Tiryakioğlu tarafından Türkçeye kazandırılır ve Türkiye'deki okurlarla ilk kez 1958 yılında Varlık Yayınları aracılığıyla buluşturulur. Daha sonra Cem Yayınevi ve Seren Yayıncılık tarafından da yayımlanan kitap, 1981 yılında ise Can Yayınları tarafından basılır. Bu baskının kapak tasarımını Utku Lomlu üstlenir. Tüm dünyada okurlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan eser, birkaç kez sinemaya da uyarlanır. Dilerseniz kitabı okuduktan sonra Luchino Visconti yönetmenliğinde çekilen; 1967 İtalya, Fransa ve Cezayir ortak yapımlı "Lo Straniero" (IMDb: 7.2) filmini ve Zeki Demirkubuz'un yönetmenliğinde çekilen 2001 Türkiye yapımlı "Yazgı" (IMDb: 7.6) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

"Yabancı" adlı romanı beğendiyseniz yazarın "Veba", "Sisifos Söyleni", "Tersi ve Yüzü", "Mutlu Ölüm", "Düşüş", "Yaz", "İlk Adam", "Başkaldıran İnsan" ve "Yaratma Tehlikesi" adlı eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Albert Camus'nün doğumunun yüzüncü yılında tüm dünyada adına etkinlikler düzenleniyor, hatırasına ve bizlere bıraktığı değerli edebiyat mirasına sahip çıkılıyor. Nobel Edebiyat Ödüllü bu büyük yazar her yerde anılıyor ama memleketi olan Cezayir'de kimse ondan bahsetmiyor. Kitapları okullarda okutulmuyor, devlet adamları ona ve mirasına sahip çıkmıyor. Kendini hep Cezayirli olarak tanıtan Camus, günümüzde, ünlü romanı Yabancı'yı yazmasına olanak sağlayan bütün o plajlara, evlere, sokaklara gerçekten yabancı hale gelmiş durumda... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Yabancı, mutlak tekdüzelik sergileyen bir romandır. Öyküde yer alan olaylar (bunların arasında bir cinayet ve onu izleyen bir dava yer alsa da), üzerlerinde hiçbir ağırlık taşımıyor gibidir; sanki yalnızca sayfanın yüzeyinden süzülüp geçerler. Sonradan anlaşılır ki bu, hem öykünün vermek istediği mesaj ve varoluşçuluk felsefesiyle olan tartışmalı ilişkisi hem de, işin garip tarafı, kitabın sürükleyiciliği açısından can alıcı değerdedir. Camus’nün titiz yalınlığı öyküyü aynı anda hem gündelik gerçekliğe hem de bir söylencenin içine yerleştirir ve bu belirsizliği çözmek okura bırakılır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.02.2022

Yabancı

Herkesin okuması gereken, sayfa sayısından dolayı bir günde bile bitirilebilecek bir roman. İnsanın verdiği tepkilerde toplum dayatmasının ne denli önemi olduğunu düşündürtecek ve aslında hepimizin bir parça 'yabancı' olduğunu hissettirecek bir roman

28.07.2021

etkileyici

dili akıcı ve ince bir kitap olduğu için 1 günde okunabilir, etkileyici.

16.06.2021

Yabancı-Albert Camus

Hayatımda beni en etkileyen kitap oldu. Anlattığı karakter tamamen benim ayna tutulmuş halimdi. Çok etkilendim. Bir oturuşta bitirdim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.