4/5 - 672 Kişi Yorum Yap, Kazan!
9,6 TL
16,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 04 - 06 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Albert Camus'nün doğumunun yüzüncü yılında tüm dünyada adına etkinlikler düzenleniyor, hatırasına ve bizlere bıraktığı değerli edebiyat mirasına sahip çıkılıyor. Nobel Edebiyat Ödüllü bu büyük yazar her yerde anılıyor ama memleketi olan Cezayir'de kimse ondan bahsetmiyor. Kitapları okullarda okutulmuyor, devlet adamları ona ve mirasına sahip çıkmıyor. Kendini hep Cezayirli olarak tanıtan Camus, günümüzde, ünlü romanı Yabancı'yı yazmasına olanak sağlayan bütün o plajlara, evlere, sokaklara gerçekten yabancı hale gelmiş durumda... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Yabancı, mutlak tekdüzelik sergileyen bir romandır. Öyküde yer alan olaylar (bunların arasında bir cinayet ve onu izleyen bir dava yer alsa da), üzerlerinde hiçbir ağırlık taşımıyor gibidir; sanki yalnızca sayfanın yüzeyinden süzülüp geçerler. Sonradan anlaşılır ki bu, hem öykünün vermek istediği mesaj ve varoluşçuluk felsefesiyle olan tartışmalı ilişkisi hem de, işin garip tarafı, kitabın sürükleyiciliği açısından can alıcı değerdedir. Camus’nün titiz yalınlığı öyküyü aynı anda hem gündelik gerçekliğe hem de bir söylencenin içine yerleştirir ve bu belirsizliği çözmek okura bırakılır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%74,2
%19,3
%3,8
%1,4
%1,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

04.01.2020

Yabancı

Eğer tüm hayatım boyunca okuduğum kitaplar arasından yalnızca bir tanesini seçme hakkım olsaydı ben bu kitabı seçerdim.

19.12.2019

Siz iç dünyanızda nasıl biri olursanız olun herkes sizi dışarıda nasıl biri olduğunuz ile suçlar.

Daha ilk cümlesiyle işte ben bu kitabı okumalıyım dedirten bir roman. Albert Camus ile ilk karşılaşmam Yabancı ile oldu. Başkahramanımız  dış dünyaya o kadar yabancı ki çevresine yansıttı davranışları  onun ne kadar umursamaz, hayata karşı bir gayreti kalmamış bir adam olduğunu düşündürür.Ama iç dünyasına girdiğimizde ise durumun ne kadarda farklı olduğunu çok net bir biçimde görebiliyoruz. Belki de beni en çok etkileyen karakterin içinde yaşadığı dünyadan bihaber olan çevresindekilerin onu yargılarken ne kadar acımasız olduğudur. Çünkü onlar ,kahramanımızda gördükleri davranışları “toplumsal değerler “ adı altında vicdansızlıkla,zalimlikle bir tutuyorlar.  Ama her şey salt görünen değildir.

29.11.2019

Sürükleyici

Kitap elime iki gün önce ulaştı. Şuan daha yarısındayım ve kitap gerçekten etkileyici... Herkese şiddetle tavsiye ederim!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız