40,2 TL
Standart Teslimat : 08 Ekim - 11 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yabana Doğru Kitap Açıklaması

 


Yabana Doğru toplum tarafından onaylanmış bir hayat idealini yansıtan tüm ölçütleri bir kenara bırakarak doğada yaşamaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsü. Sean Penn tarafından Eddie Vedder'ın unutulmaz müzikleri eşliğinde sinemaya da uyarlanan ve En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oskar adayı da olan Yabana Doğru, insanın arayışlarını, toplumun tuzaklarını, bireyin çıkmazlarını ve yaşadığımız hayatları bizlere sorgulatacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek gerçek bir öykü.
Christopher McCandless, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kurumuna bağışladı, arabasını çölün ortasında bırakıp sahip olduğu şeylerin çoğundan kurtuldu ve cüzdanındaki tüm parayı yakarak yola koyuldu. Alaska'ya gitti ve doğada tek başına olmanın türlü zorlukları karşısında yılmadan, kendinden başka kimseye tabi olmayacağı alternatif bir yaşam arayışına çıktı.
Paradan, kariyerden, ailevi sorumluluklardan, toplumsal yükümlülüklerden uzakta kendi yaşamını kendi kurmayı seçti.
Dört ay sonra, çürümeye yüz tutmuş cansız bedeni bir geyik avcısı tarafından bulunacaktı.
"…Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz."
"YAŞADIĞIM BU HAYAT BENİM SEÇİMİM."Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Siren Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.04.2016

filmi muhteşem

sean penn yönetmenliğinde emile hirschin başrolünde olduğu harikalar ötesi bir film emile hirsch fevkalede bir iş çıkarmış resmen yaşamış yaşattırmış. 2 kere izledim filmi sıra kitabında sabırsızlıkla bekliyorum kitabın gelmesini filmi de şiddetle herkese tavsiye ediyorum
not: EĞER HAYATTAN SIKILIP BAŞINIZI ALIP BİR YERLERE GİDESİNİZ VARSA İZLEMEYEBİLİRSİNİZ ÇÜNKÜ FENA HALDE GAZA GELEBİLİRSİNİZ.. :d

22.11.2015

Tavsiye ederim.

Hüzünlenerek okudum.En az filmi kadar sürükleyici.Doğal yaşam tutkunları için çok iyi bir arşiv.Rahmetli Christopher McCandless´ı daha iyi tanıtan ve yaşadığımız hayatı tekrar sorgulatan bir kitap.

09.09.2015

İzlenmeli ve okunmalı

İzlenmeli çünkü kitap gerçekten filme çok iyi uyarlanmış. Okunmalı çünkü kitapta Mccandless ile paralellik gösteren şahısların hayatına da değinmiş. Evet kitabı okuduktan sonra herkesin içinde bir yaban sevgisi ve doğaya açılma duygusu açığa çıkıyor. Lakin bu sevgi insanlığın çoğunda platonik! Böyle kararlar cesaret işidir. Sonu da mutlu bitemeyebilir.
Mccandless ne arıyordu? Tanrıyı mı? Benliğini mi? Belki evet belki hayır. Lakin aslında onun vermek istediği bir mesaj vardı.

Bu mesaj anti modernlik idi. ÿ"Modernlik insanlığın köküne indirilmiş bir baltadır. Ve bu balta öyle hasarlara yol açmıştır ki insan özünü artık anımsayamaz duruma gelmiştir.ÿ" Bu özü tekrar ortaya çıkarmaya çalışan kahraman/kahramanlarımız ne yazık ki hiç de bazı romanlarda okunduğu gibi doğa ile başa çıkamamıştır? Peki ilk insanlar nasıl çıkıyordu? Sanırım aradıkları cevap bir nevi bu idi. ÿ"Gerçek insanaÿ" ulaşmak.

Kitabın bir de psikolojik yönü vardı. Kahramanımız sürekli olmasa bile hayatın anlamını yalnızlıkta arayan. İnsanlardan kaçan. Mutluluğu kendi başına paylaşan bireylerden biriydi. Yabana çıktıktan sonra ise ölmeye yakın zamanlarda şu sözü yazmıştır: ÿ" Mutluluk paylaşıldığı zaman gerçektir.ÿ"
Gerçekten öyle mi? :)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.