56,0 TL
Standart Teslimat : 22 Mart - 25 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Yaban Kitap Açıklaması

 

Millî Mücadele dönemine farklı bir perspektifle bakmanızı sağlayacak klasik bir romanla tanışmaya ne dersiniz? Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun kaleme aldığı "Yaban", Millî Mücadele yıllarında bir köyde yaşananları konu alıyor ve söz konusu dönemi farklı bir bakış açısıyla okurlara sunuyor. Gelin, savaş ve bağımsızlık gibi temaların yanı sıra halk-aydın çatışması gibi konuları da işleyen romanın içeriğine biraz değinelim.

 

"Yaban" adlı kitabı neden okumalısınız?

214 sayfadan oluşan "Yaban" adlı roman, Çanakkale Cephesi'nde kolunu kaybederek gazi olan subay Ahmet Celal'in Porsuk Çayı yakınlarında bir köyde geçirdiği zaman dilimini konu alıyor. Ahmet Celal'in notlarından oluşan bir defter üzerinden kurgulanan eser, oldukça akıcı bir şekilde ilerliyor. Romanda Ahmet Celal'e emir eri Mehmet Ali, Zeynep Kadın, Salih Ağa, Bekir Çavuş, İsmail, Emine, Süleyman ve Hasan gibi köy halkından yan karakterler eşlik ediyor. Oldukça sade bir Türkçe ile yazılan eserde, yer yer günümüz Türkçesinde pek kullanılmayan kelimeler de yer alıyor. Bu kelimeler, okurun metni anlamasına engel olmuyor ancak yine de bu sözcüklerin günümüz Türkçesindeki karşılıkları parantez içinde belirtiliyor. Ayrıca kitabın başında Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Anadolu Mezalimini Tahkik Komisyonu ile çalıştığı döneme ait bir fotoğrafı, "Yaban" adlı eserin Osmanlı Türkçesiyle yazılmış orijinal bir sayfası ve yazarın "Yaban"a gelen haksız eleştirilere karşı ikinci baskı vesilesiyle kaleme aldığı bir bölüm bulunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bu eserine aslında "Ateşten Gömlek" adını vereceğini ancak bu isim Halide Edip Adıvar tarafından kullanıldığı için "Yaban" adını tercih ettiğini biliyor muydunuz? Yazarın Kurtuluş Savaşı gözlemlerinden ve Anadolu Mezalimini Tahkik Komisyonu ile çalıştığı dönemden yararlanarak yazdığı "Yaban" adlı romanı, ilk kez Muallim Ahmet Halit Kütüphanesi tarafından 1932 yılında yayımlanır. 1942-1970 yılları arasında Remzi Kitabevi aracılığıyla okurlarla buluşturulan eser, 1977-1981 yılları arasında da Birikim Yayınları tarafından basılır. 1983 yılından itibaren İletişim Yayıncılık tarafından basılan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında önemli bir yere sahip olan eser, beyaz perdeye de uyarlanır. Bu etkileyici ve önemli eseri bir de izleyici gözüyle değerlendirmek isterseniz Nihat Durak yönetmenliğinde çekilen 1996 yapımlı Yaban (IMDb: 7.0) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

"Yaban" adlı eseri beğendiyseniz yazarın "Ankara", "Sodom ve Gomore", "Kiralık Konak", "Nur Baba", "Hüküm Gecesi", "Panorama", "Bir Sürgün" ve "Hep O Şarkı" adlı diğer romanlarını da okuyabilirsiniz. Ayrıca "Zoraki Diplomat", "Politikada 45 Yıl", "Anamın Kitabı", "Gençlik ve Edebiyat Hatıraları" ve "Vatan Yolunda" adlı anı kitaplarına da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.02.2022

Güzel

Dönemin özelliklerini çok iyi yansıtmış sayın yazar.

12.04.2021

Güzel

Güzel kitap

27.02.2021

bence klasik

1920 ler Türkiye'sini anlatan bence klasik bir eser olan  Yaban tarihe meraklı  herkes tarafındn okunmalıdır.54 yaşında yani çok geç okuduğum için üzgünüm.Kitabın önsözü de en az kitap kadar değerli çünkü yazar kitaba yapılan eleştirilerde yanıt veriyor.okumamız gerekir..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.