32,5 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Wittgenstein'in Metresi Kitap Açıklaması

 


Dünya nedir? David Markson, Wittgenstein'ın bu sorusuna, elli dört kez reddedilen fakat sonra bir "kült"e dönüşen romanı Wittgenstein'ın Metresi'nde kurduğu "yeni bir dünya" ile cevap veriyor. Anlatıcı dışında bir insan yoktur bu dünyada. Fakat ikinci bir insanın olmaması, orada hiç kimsenin olmadığı anlamına gelmez: Filozoflar, yazarlar, ressamlar, müzisyenlerden oluşan kalabalık bir nüfusa sahiptir. Onların yapıtları, yaşamları ve dedikodularıyla tıka basa doludur. Sanatla dolu bir bilinçten süzülen ve "dünyadan arındırılmış bir dünya"dır burası. Wittgenstein'ın Metresi'ni Pelin Angı ve Suat Kemal Angı Türkçeleştirdi.

"Wittgenstein'ın Metresi'nde, Markson'ın tüm romanlarındaki dramatik etkinliklerden az sayıda bulunur: (En basit düzeyde) yeryüzündeki son kişiymiş gibi görünen Kate adındaki kadının ipe sapa gelmez düşüncelere dalması. Buna rağmen roman çok sayıda entelektüel etkinlik içerir: (Yine aynı düzeyde) edebiyattaki en derin epistemolojik araştırmalardan biridir ve Wittgenstein'ın 'Felsefe, aklımızın dil aracılığıyla büyülenmesine karşı yapılan bir savaştır,' şeklindeki önermesine dair bildiğim en iyi kurgusal açıklamadır."
-Steven Moore, Son Söz-

"Deneysel kurgunun bu ülkedeki zirve noktası…"
-David Foster Wallace-

"Bunu okuyan kişi, dünyayı eskisi gibi göremez artık."
-Ann Beattie
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Jaguar Kitap

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Wittgenstein'ın Metresi'nde, Markson'ın tüm romanlarındaki dramatik etkinliklerden az sayıda bulunur: (En basit düzeyde) yeryüzündeki son kişiymiş gibi görünen Kate adındaki kadının ipe sapa gelmez düşüncelere dalması. Buna rağmen roman çok sayıda entelektüel etkinlik içerir: (Yine aynı düzeyde) edebiyattaki en derin epistemolojik araştırmalardan biridir ve Wittgenstein'ın 'Felsefe, aklımızın dil aracılığıyla büyülenmesine karşı yapılan bir savaştır,' şeklindeki önermesine dair bildiğim en iyi kurgusal açıklamadır.".

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Bu benim dünyam
Melisa Kesmez
Düşün ki bu şaşkın gezegende yaşayan tek insansın. Herkes gitmiş. Nereye, bilmiyorum. Nasılını da... Elimizdeki tek akıl seninki. Ancak, Ben Efsaneyim filmindeki gibi bir durumdan bahsetmiyorum tam olarak. Kendini bomboş sokaklarda tek başına yürürken hayal etmekten fazlası. Başka bir yalnızlık. Kendini içinde tek başına bulduğun fiziksel boşluktan ziyade, insanlık tarihinde o güne dek üretilmiş ya da yaratılmış her şeyin karşısındaki tek özne sensin. Metropolitan Müzesi'ndeki ya da Tate Modern'deki bir tablonun tek seyircisi. Anna Karenina'nın tek okuru. Tüm felsefe kuramlarının tek muhatabı sensin o vakitten sonra.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.05.2019

Çok akıcı

Çok güzel, çok akıcı.

23.04.2016

değişik

değişik bir kitap atlaya atlaya okudum malesef .sıkıldım

04.04.2016

Dünya olduğu gibi olan her şeydir...

  Wittgenstein´ın Metresi, ellidört kez reddedilmiş bir roman... Klasik roman kurgusunun çok dışında... Çok keyifli bir edebiyat... Anlatması çok zor, kolay olmayan bir metin... Ancak, çok keyifli...
Mutlaka tekrar okuyacağım bir roman...
ÿ"Roman yazacak kişiler, romanlarını, neredeyse yazacak hiçbir şeyi kalmadığında yazıyor.ÿ"
ÿ"Dünya olduğu gibi olan her şeydir...ÿ" - Wittgenstein
ÿ"Güzel bir hediye almak için çok paraya değil, kesinlikle çok zamana ihtiyacınız var.ÿ"
&ÿ#8220ÿ;Felsefe, aklımızın dil aracılığıyla büyülenmesine karşı bir savaştır.&ÿ#8221ÿ;
&ÿ#8220ÿ;Yine de, gencecik adamların bunca zaman önce oradaki bir savaşta ölmelerini ve tam üç bin yıl sonra yine aynı yerde ölmelerini inanılmaz buluyorum.&ÿ#8221ÿ;
&ÿ#8220ÿ;Tanrı&ÿ#8217ÿ;m, erkeklerin bir zamanlar yaptıkları...&ÿ#8221ÿ;

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.