61,2 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Vatan ve Führer için-1. SS Panzer Tümeni'nden Bir Askerin Anıları Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

Birçok Alman gibi, Berlinli okul çocuğu Erwin Bartmann da Naziler tarafından körüklenen Zeitgeist’ın cazibesine kapıldı. Dünyanın en iyi ülkesinde büyüyor olduğuna ikna olan Bartmann, Hitler’in seçkin Waffen-SS birliği Leibstandarte’ye katılma hayali kurdu. Uzun boylu, sarışın, mavi gözlü ve sadece 17 yaşında olan Erwin’in hayali, çırak olarak çalıştığı Memeler Strasse’deki Glaser fırınından ayrılıp Berlin’deki Lichterfelde kışlasına gönüllü olarak adımını atmasıyla 1 Mayıs 1941’de gerçek oldu.

1941 yazının sonlarına doğru Sovyet Cephesi’ne varan Erwin, 4. Bölük’e bağlı bir ileri muhabere mangasında vazifelendirildi ve çok geçmeden hayatta kalmanın şansa veya bir koruyucu meleğin himayesine bağlı olduğunu keşfetti. Bir şarapnel parçasının destansı Kursk-Prohorovka Muharebesi sırasında akciğerine saplanmasıyla iyi şansı 11 Temmuz 1943’te son buldu. Bir nekahet döneminin ve Unterscharführer’liğe yani astsubaylığa terfiinin ardından, Berliner Ring Otobanı’nın doğu kısmına yakın bir noktada konuşlanmış olan Eğitim ve İkmal Taburu’nda makineli tüfek eğitimciliğiyle görevlendirildi. Kızıl Ordu’nun Seelow Tepeleri’ne yönelik büyük taarruzu başladığında, artık Regiment Falke’yle birleştirilmiş olan Erwin’in birliği, Oder Nehri’nin yakınlarındaki Berlin-Frankfurt Otoban’ının güney kanadına gönderildi. Erwin, Alman savunmalarının çok geçmeden çökmesi ve Hitler Almanyası’nın sonunun kaçınılmaz hâle gelmesiyle, hayatta kalmak için mücadele etmek ile SS’in “ölümüne sadakat” yeminini ifa etmek arasında tercih yapmak zorunda kalacaktı.

Hitler Almanyası’nda büyüyen sıradan bir çocuğun yaşantısından, Sovyet cephesindeki dehşetengiz savaşa ve bombalarla enkaz hâline dönen Berlin’e kadar uzanan bu samimi hatırat, politikaya ve askeri stratejilere boğulmadan; karın, çamurun ve yağan mermilerin arasındaki askerlerin gerçek hikâyelerini bir roman akıcılığıyla anlatıyor. Vatan ve Führer İçin, İkinci Dünya Savaşı’nı bu kez kazananların değil, kaybedenlerin gözünden görmek ve okumak isteyenler için benzersiz ve kimi zaman da şaşırtıcı bir perspektif sunuyor.

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.11.2020

çok başarılı

ikinci dünya savaşını bir alman askeri gözünden anlatan ve soluksuz okuyacağınız, güzel bir dille çevrilmiş eser.

29.09.2020

Harika Çeviri, Mükemmel İçerik

Ülkemizde neredeyse hiç bulunmayan ikinci dünya savaşı hatıratlarına Alman cephesinden bakan ve son derece sürükleyici bir dille ilerleyen enfes bir kitap...Akıcı dil ve objektif bakışı ile olayları anlatan Bartmann, finalde esir düşmesine dek tamamen açık sözlü olmayı başarmış, ve hatta bozgun günlerindeki kaçış öyküsünü bile kısıtlamadan ve kesmeden anlatmayı bilmiş...Umarız bu ve bunun gibi kitapları Kronik'ten daha çok görürüz...Çevirmen Selçuk Uygur 'a ise ayrıca tebrikler...

09.08.2020

Harika bir kitap

Kitap son derece sürükleyici. Kendinizi bir rusya cephesinde bir batı cephesinde buluyorsunuz. Savaşa hep müttefiklerin gözünden baktığımız için bir almanın yaşadıkları ve hisleri ilginç geliyor. Savaşlara ilgisi olanların mutlaka okuması gereken, pişman olmayacağınız kendinizi savaşın içinde hissedeceginiz bir eser

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.