18,9 TL
Standart Teslimat : 20 Ağustos - 23 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Varoluşçuluk Kitap Açıklaması

 


Varoluşçuluk nedir?

Bugüne değin çeşitli karşılıklar verilmiş bir sorudur bu. Sözgelişi, Weil'e göre varoluşçuluk bir bunalım, Mounier'ye göre umutsuzluk, Hamelin'e göre bunaltı, Banfi'ye göre kötümserlik, Wahl'e göre başkaldırış, Marcel'e göre özgürlük, Lukacs'a göre idealizm, Benda'ya göre usdışılık, Foulqué'ye göre saçmalık felsefesidir.

Bir dönem, slogancı gençliğin peygamberi ve 'varoluşçu papası' sayılan J.-P. Sartre'a göreyse, varoluş, insanda, ama yalnız insanda, özden önce gelir. Bu demektir ki insan önce vardır; sonra şöyle ya da böyle olur. Çünkü o, özünü kendisi yaratır. Nasıl mı? Şöyle: "Dünyaya atılarak, orada acı çekerek, savaşarak yavaş yavaş kendini belirler. Bu belirleme yolu hiç kapanmaz..."

Asım Bezirci'nin çevirip yayıma hazırladığı bu eser her kuramda, her inanda farklı karşılıklar bulan bir felsefenin temel metnini (Varoluşçuluk Bir İnsancılıktır / Sartre) ve bunun yanı sıra Gaéton Picon ve Laffont Bompiani' nin Varoluşçuluk'a ilişkin incelemeleriyle P. Naville'in Sartre'la yaptığı konuşmayı içeriyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 123

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.09.2021

sartre

güzel bir çeviri, varoluşçulukla ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap

27.12.2020

Sartre

Sartre büyük bir filozof. Bu konferansı da şahane

20.03.2019

Varoluş

Eser, Sartre’nin 1946’da vermiş olduğu bir konferansın yazıya dökülmesi temeline oturtulmuş.•Çevirmeni Asım Bezirci’yi zaten tanıyorsunuz. Eserin girişinde 15 sayfalık önsöz niteliğinde bir inceleme sunuyor Bezirci. Bu fazlasıyla doyurucu.•Peki ne bulacaksınız bu eserde?Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi öncelikle Sartre ve Varoluşçuluğa, Varoluş felsefesiyle eserler kaleme almış sanatçılara dair bilgiler bulacaksınız Asım Bezirci’nin ağzından. •Devamında Sartre’nin Varoluşçuluk üzerine yapmış olduğu konferans, Pierre Naville ile yapmış olduğu bir tartışma, Sartre’ye ilişkin bir inceleme ve bir de eleştiri yazısı karşılayacak sizleri.•Varoluşçuluğu, hem edebiyat hem de felsefedeki en büyük temsilcilerinden olan Sartre’nin ağzından okumak istiyorsanız buyurun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.