61,6 TL
Standart Teslimat : 24 Mayıs - 27 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Varlık ve Zihin - İslam Felsefesinde Zihni Varlık Sorununa Metinlerle Bir Giriş Kitap Açıklaması

 

Ontolojiden epistemolojiye, zihin felsefesinden mantığa kadar felsefenin pek çok alanıyla ilişkisi ve irtibatı bulunan zihni varlık kavramı, felsefe tarihinde ilk kez Islim filozofları tarafından ortaya konulmuş ve geliştirilmiştir. Bu kavramın tarihsel gelişiminde. tevirüs edilen daha önceki birikimleri, birlikle özellikle MAK, lbn Sinb, Ebül-Berekit el-Bağdid; ve Fahreddin er-Bizi gibi filozofların belirgin bir yeri vardır. Bizi sonrası tarihi süreç yakından incelendiğinde ise bilhassa Ali Kuşçu, Devvinf, Kemalpaşazide, Taşköprizide, MIrzacan Habibullah, Molla Sadri ve Gelenbevi gibi filozoflar tarafından yapılan tartışmalar, ortaya konulan teoriter ve ayrıntılı analiz ve eleştirilerle birlikte ıihni varlık kavramının tam anlamıyla bir yetkinlik çağın' yaşadığı gözlenir.

Elimizdeki çalışma öncelikle Antik Yunalidan bilin dünyasına uzanan süreçte zihni varlık kavramının ya da bu kavrama ilişkin imaların ve içerimlerin izini sürmekte ve felsefe tarihi içerisinde Islim filozoflarının bu kavramı ilk kez nasıl ve ne şekilde var ettiğini göstermeye çalışmaktadır. Bu amaçla kitapta zihni varlık kavramının ve sorununun temel çerçevesini çizen ıtın Sinrdan başlayarak Mustafa Şevket Efendi'ye kadar uzanan süreçte zihni varlık teorisinin gelişimi ve kazandığı boyutlar, temsil gücü yüksek çok sayıda metin üzerinden ortaya konmaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.