33,0 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Vakıf Kitap Açıklaması

 

Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü


 


1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.


 


Galaktik İmparatorluk’un altın çağıydı. Binlerce yıldır gezegenler bu kadim medeniyetçe yönetiliyordu. Ancak bir adam, imparatorluğun çökeceğini öngörme cüretini gösterdi: Psikotarih biliminin öncüsü Hari Seldon. Tahminlerine göre galaktik savaş kaçınılmazdı. Bu durumu olabildiğince ertelemek adına iki Vakıf kurdu; biri imparatorluğun sahip olduğu binlerce yıllık bilgiyi korumakla yükümlüydü, diğerinin ise ne yeri ne de amacı biliniyordu. İmparatorluk çökmeye başlayınca Galaktik Ansiklopedi üzerinde çalışan Birinci Vakıf sakinleri, Seldon’ın onlar için tahminlerinin de ötesinde bir rol biçtiğini anlayacaktı.


 


İthaki Yayınları, Vakıf Serisi’ni yayımlanma sırasına göre yayımlamaya devam edecek.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.05.2021

Etkileyici

Okuduğunuzda keşke daha önce okusaydım dedirtecek bir kitap.

03.01.2021

Nefes Kesici

Bilim kurgu alanında yazılmış en iyi serilerden birisi kesinlikle. Sürükleyici anlatısıyla olsun, okuru ikna edebilen ters köşeleriyle olsun çok büyük bir eser, mutlaka okunmalı.

09.12.2020

Başyapıt

İngilizcesini 1974'te okuduğum bu kitaptan önce ve sonra yüzlerce bilim kurgu romanı okudum.Tümü içinde bence Vakıf serisi kadar güzel hiçbir bilim kurgu romanları serisi yok.Asimov'un romanları hem sürükleyicidir, hem de kurguda zorlama, aşırı tesadüf vs. gibi akışı bozan olaylar yoktur.Vakıf (ve devamı) kesinlikle bir başyapıt.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.