4/5 - 42 Kişi Yorum Yap
30,55 TL
47,0 TL %35
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Utanç Kitap Açıklaması

 


J. M. Coetzee, 1999 Booker Roman Ödülü'nü alan etkileyici romanı Utanç'ta, şiddetli, yaoğun bir dönüşüm geçirmekte olan bir toplumun, yeni Güney Afrika'nın öyküsünü anlatıyor. İki kez evlenip boşanmış, bir kız babası olan, elli iki yaşındaki Profesör Lurie'nin öyküsünde, hem siyasal hem de kişisel dönüşümler, değişimler yaşayan sanclıı bir toplumun insanını tanıtıyor. Bir kız öğrencisiyle girdiği ilişki sonucu okulundan ayrılmak zorunda kalan Profesör Lurie'yi arkadaşları dışlıyor, eski karısı da alaya alıyor. Lurie, kızı Lucy'nin çiftliğine sığınıyor, elinde kalan tek insancıl ilişki kızı ile olanıdır. Lucy'nin koşullarına ve ırk ayrımının yeni boyutlar aldığı bir topluma uyum sağlamak yoluda inançsızca sürdürdüğü çabaları, bir öğle sonrası kızıyla birlikte yaşadığı vahşi bir saldırıyla kesintiye uğruyor. Acımasız bir dürüstlükle yazan J. M. Coetzee, okura yumuşak bir roman sunmuyor, sert bir öykü anlatıyor, ama güçlü ve inanılmaz güzellikte, hem keyifli, hem kasvetli bir öykü. Baştan sona gereksiz tek bir sözcük ya da cümle içermeyen Utanç, Profesör David Lurie'nin düşüşünü anlatırken, daha ilk satırından kıskıvrak yakalıyor okuru, Lurie'nin kişisel öyküsüyle Güney Afrika'nın öyküsü iç içe geçiyor; beyazıyla siyahıyla bütün Afrikalıların uydukları kuralların tümü tersine dönüyor, çarpıtılıyor. Utanç, aslında insan olmanın ne anlama geldiğini araştırıyor. J. M. Coetzee, İnsanın içine işleyen gerçekleri yalın ama vurucu bir üslupla dile getirirken yaşayan en iyi romancılardan biri olmayı da hak ediyor.Sayfa Sayısı: 271

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları
Puanlamalar
%59,5
%23,8
%9,5
%0
%7,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

18.01.2021

holywood afrikasi

biraz holywood biraz afrika biraz avrupa biraz yazi biraz hikaye,,seveni olur sevmeyeni de cok olur..biraz fazla şişirilmiş bir yazar olabilir Afro*Avrupa kokenler..diger kitaplarina da bakmak lazim tabii buyuk konusmak icin belki..ama simdi degil...yine de guney afrika..

13.07.2019

Kim şehvet tuzağına düşmedi ki

Çok iyi bir kitap. Sahici ve dokunaklı.

18.01.2012

şaka mı bu?(ödrc)

Neydi şimdi bu evrensel boyutta bir şaka mıydı?
Çalma kapıyı çalarlar kapını deyişi gibi bir sarmal hikaye mi?
Yahut meseleleri libertenist işlemeye çalışarak isim duyurmaya çalışan bir yazarlık anlayışı mı?
Bu benim meselem... Evet tamamen benim meselem.
Ne olursa olsun o çocuğu doğuracağım. Neden? Çünkü istiyorum. Hımmm...
Baba sadece izler tüm olup biteni. Gözlerinin önünde tecavüz edilen kızını da ve adamları da. Nedir anlatılmak istenen cidden biri anlatabilir mi bana?
Saygı mı duyalım herşeye tüm olup bitenlere, herkesin fikrine bizi öldüren, bizi üzen, nedir bu anlayış deliliğinin sonu?
Bana kalırsa roman yazmak demek bir konu içinde olabilecek tüm aşırılıkları aykırılıkları işlemek değildir. Nitelik ve nicelik ayrıdır. Olmamış bence. Olmamış.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.