Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Usta ile Margarita Kitap Açıklaması

 


Sovyet edebiyatının önde gelen adlarından olan Mihail Bulgakov, yapıtlarının çoğunda Sovyet bürokrasisini eleştirdi; bu nedenle Sovyet otoriteleriyle pek çok kez karşı karşıya geldi, yazdıkları sansürlendi. Yazarın Usta ile Margarita adlı dev yapıtı ise, kendi sağlığında değil, ölümünden yirmi altı yıl sonra, 1966'da yayınlandı. Üstelik yaklaşık seksen sayfası çıkarılmış olarak. Yayınladığımız bu kitap, sansüre uğrayan bu sayfaları da içeriyor. Usta ile Margarita, son derece kıvrak bir kurguyla birbirine bağlanan ayrı öykülerden oluşuyor. Otuzlu yıllarda, Moskova'da iki yazar, bir bankta oturmuş, İsa'nın gerçekten yaşayıp yaşamadığını tartışmaktadırlar. Birdenbire, yandaki bankta bir adam şekillenir ve sohbete karışır. Düzgün bir Sovyet vatandaşı gibi görünmektedir, ancak geleceği okuma yeteneğine sahiptir ilginç yabancı. Örneğin, yazarlardan birine öleceğini söyler, yazar gerçekten çok kısa bir süre sonra ölür. İkinci yazar ise, gene yabancının önceden bildiği gibi delirir ve akıl hastanesine kapatılır. Yabancı dediğimiz kişi ise, sosyalist Sovyet toplumunu ziyarete gelmiş olan şeytanın ta kendisidir ve bu kez adı Woland'dır. Woland ve yanındaki yardımcıları, Moskova'da fantastik bir alt üst oluşa neden olurlar; tıkır tıkır işleyen pek çok mekanizma, Bulgakov'un keskin kara mizahıyla parçalanır, dağılır, bozulur. Bu sırada, akıl hastanesine yatırılmış olan yazar, orada bir 'Usta'yla karşılaşır; 'Usta', ona kendi yazdığı, Pontius Pilatus'la ilgili kitabı, ayrıca Margarita'ya olan aşkını anlatır, ki zaten aklını kaybetmesine neden olan da, kaleme aldığı romandır. Tabii şeytan da, Bulgakov'un müthiş canlandırma gücüyle kılıktan kılığa girmekte, romandaki her öyküye nüfuz etmektedir. Usta ile Margarita, yirminci yüzyıl edebiyatının başyapıtlarından.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 576

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 434

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Yazarın ölümünden hemen hemen 30 yıl sonra, 1966 yılında, aylık Moskova dergisi Usta ile Margarita'nın ilk bölümünü Kasım sayısında yayınladı. Kitap kamusal alana çıkmadan önce yıllarca el altından dolaştı. Bulgakov hayattayken gün ışığına çıkmış olsaydı, kısa bir süre için Stalin'in en sevdiği oyun yazarı olma şerefine sahip olmasına rağmen, yazarın birçokları gibi “ortadan kaybolması” muhtemeldi. Usta ile Margarita, her şeye rağmen ayakta kalmayı başarmıştır ve günümüzde de 20. yüzyıl Rus romanının en başarılı yapıtlarından biri olarak kabul görmektedir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.06.2020

Güzeldi

Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.

08.04.2015

Gogol´ un mirasçısı Bulgakov

Gogol okumayı seviyorsanız bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Çeviri de çok iyi, çok akıcı. Ayrıca hiçte karmaşık, anlaşılmaz bir roman değil. Aktarmak istediği düşünceler edebiyatsever okurlar için üzerinde hiçbir soru işareti bırakmayacak kadar açık.

04.12.2014

ikinci defa yazıyorum

Kitap insanları, insanlığı, sistemi, Sovyet sistemini vs çok güzel eleştiriyor. Dinamik bir kitap olmasına rağmen bazen kafalar karışabiliyor. Kurgu bazen çok komik, bazen takibi zor, bazen saçma ama genel olarak ilginç bir kitap. İyi bir roman mı ? Evet değişil olmakla birlikte iyi bir roman. Okunması insana bişeyler katma potansiyeline sahip bir kitap.

Beni asıl endişelendiren bu kitabın okuyan kitleler arasında bir ´zorunlu kitap´´ olması. Tanıdığım herkes bu kitabı aşırı göklere çıkarıyor ve ben bunun gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki Bulgakov deyince ´aa abi oo süper kitap ya muhteşem´ demek otomatikleşmiş. abartılıyor bence. (bir diğer abartılan kitap için bakınız: pessoa - huzursuzluğun kitabı).  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.