3,5/5 - 9 Kişi Yorum Yap
24,85 TL
34,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 15 Haziran - 18 Haziran
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Üretme Tüket: İthalat-Siyaset-Rant Kıskacında Tarım Kitap Açıklaması

“Üretimden uzaklaştırılan Türkiye, tarımda hemen her ürünü ithal eder duruma geldi. Kendine yeterli olabilecekken tarımda kendi kendini adeta imha ediyor. Bu nedenle ithalat bağımlısı oldu. Tarıma verilen desteklerin, kredilerin de önemli bölümü ithalata, yani başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeye harcanıyor... Türkiye’de yüksek girdi fiyatlarıyla üretim yapan çiftçi, ürününü çoğu zaman maliyetin altında satmak zorunda bırakılıyor. Üreticide ucuz olan tarım ürünü, tüketiciye pahalıya satılıyor. Üretici ile tüketici karşı karşıya getiriliyor. Birileri üreticinin ve tüketicinin üzerinden para kazanıyor. Tarımı ve kırsalı bekleyen en büyük tehlike, üreticilerin bu vasıflarını yitirerek tüketici konumuna geçmeleri. Bugün köylerde, kırsalda çiftçiler üretimden çekiliyor. Şehirdekiler gibi tüketici konumuna geçiyor. Türkiye ne yazık ki bu sürece girdi.”

Tarım ekonomisi konusunda Türkiye’deki otorite isimlerden, ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı çok sayıda ödül alan, araştırmacı gazeteci Ali Ekber Yıldırım, yıllardır köşe yazılarıyla hayvancılığa ve tarıma dair çok önemli sorunlara değinmekte. Bu kitapta da tarımda, gıdada, kırsal yapıda yaşananlarla ilgili bir kesit sunmaya çalışıyor. Kırsaldaki çözülmeyi ve oluşan yeni yapıyı, uygulanan politikaların yarattığı tahribatı, ithalatı, ürün bazında değerlendirmeleri, gıda, GDO, organik tarım, hayvancılık, kooperatifçilik, iklim değişikliğinin etkileri gibi çeşitli konulardaki gelişmeleri yazıyor ve doğru tarım politikalarının nasıl olması gerektiğine işaret ederken ilgili herkesi uyarıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%33,3
%44,4
%11,1
%0
%11,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

13.03.2021

Okunmalı

Yazılarını pek çok alandan takip ettiğim bir kalem, tarım sektöründe içinde bulunduğumuz acı gerçekleri ifade ediyor. Farkındalık sağlanabilmesi adına okunması gereken yoğun emekli, bilgi dolu bir çalışma

08.07.2020

Tarımın Bugünü Ve Geleceği...

Tarım gibi önemli bir konunun ülkemiz koşullarındaki güncel durumu ile yakın bir gelecekte dünya ve ülkemizdeki "endüstriyel tarım" devrimi hakkında değerli bilgiler veren, objektif gözlem ve bulgular içeren faydalı bir kitap

08.03.2020

Gerçekler

Gerçekleri anlatan çok emek dolu, başarılı bir çalışma.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.