69,3 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ulusların Düşüşü Kitap Açıklaması

 

Sanayi Devrimi’nin neden Afrika’da değil de İngiltere’de başladığını öğrenmek ister misiniz? Öyleyse sizi Daron Acemoğlu ve James Robinson tarafından yazılan; gücün, zenginliğin ve yoksulluğun kökenlerinin incelendiği Ulusların Düşüşü adlı kitapla tanıştıralım! Eser, özellikle yetişkin yaş grubuna hitap eden bir araştırma kitabı. Gelin, sade dili ve örnekler üzerinden anlatımıyla baştan sona merakla okuyacağınızı düşündüğümüz kitaptan kısaca bahsedelim.

 

"Ulusların Düşüşü" adlı kitabı neden okumalısınız?

Ulusların Düşüşü, çok temel bir soruyla açılıyor: Neden bazı ülkeler refah içinde yaşarken bazı ülkeler fakir kalıyor? İnsanlık tarihini baştan sona incelemeyi gerektiren bu basit soru etrafında farklı ülke ve uygarlıkların ekonomik ve politik gelişimleri irdeleniyor. Fakirlik; kendi halkını hiçe sayarak toplumu kendi çıkarları doğrultusunda örgütleyen ve küçük bir elit zümre tarafından idare edilen toplumlarda yaşanıyor. Zenginlik; elitlerin devrildiği, yurttaşların kendi hakları için savaştığı, siyasal ve ekonomik hak kullanımının yaygınlaştırıldığı, hükümetin sorumlu ve duyarlı olduğu toplumlarda tecrübe ediliyor. Yazarlar, insanlık tarihinin farklı zamanlarından örneklerle konuyu ayrıntılı biçimde tartışıyor. Kitap, sade ve anlaşılır dili sayesinde geniş bir okur kitlesine hitap ediyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Ulusların Düşüşü adlı kitabın 15 yıllık uzun bir çalışmanın ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Toplamda 15 bölümden oluşan kitap; Maya ve İnka Medeniyetlerinden Roma İmparatorluğu’na, Güney Kore’den Kongo Cumhuriyeti’ne, Tanzanya’dan Kuzey Kore’ye, Botswana’dan İspanya’ya, Osmanlı Devleti’nden Orta Amerika’ya, Sanayi Devrimi’nden Arap Baharı’na kadar geniş bir spektrum içinde analizlerde bulunmasıyla ön plana çıkar. Farklı ülkeler, uygarlıklar, uzak ve yakın tarihten derin örneklerle konunun ele alınışı; kitabı benzerlerinden farklı kılan özelliği. Orijinal dili İngilizce olan kitabın asıl adı, “Why Nations Fail? The Origins of Power, Prosperity and Poverty”. Özgün dilinde ilk defa 2012 yılında yayınlanan eser, aynı yıl New York Times gazetesinin çok satan kitaplar listesine girer. Türkiye’de Doğan Kitap etiketiyle ilk kez 2013 yılında Faruk Rasim Velioğlu çevirisiyle okurlara sunulan kitap, Ulusların Düşüşü: Güç, Zenginlik ve Yoksulluğun Kökenleri adıyla yayımlanır. Uluslararası bilim dünyasında ciddi anlamda ses getiren eser, Jared Diamond, Francis Fukuyama gibi ünlü araştırmacılar tarafından eleştirel değerlendirmeye tabi tutulur. Birçok ödüle layık görülen eser, pek çok araştırmacı tarafından hem ismi hem içeriğiyle Adam Smith’in Ulusların Zenginliği adlı kitabına benzetilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarların birlikte kaleme aldıkları iki adet araştırma kitabı daha bulunuyor. Ulusların Düşüşü adlı kitabı okuduktan sonra dilerseniz, özgürlük ve demokrasi ilişkisinin ele alındığı Dar Koridor isimli esere ya da demokrasinin ekonomik alt yapısının incelendiği Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri adlı araştırma kitabına göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.05.2022

Okunmalı

Kitap elime hızlı ulaştı. Güzel kitap

09.03.2022

Rezalet

28'inde sipariş verdim 9'unda kapağı yırtık bir şekilde geldi.Okumak için sabırsızlanıyorum. Siz siz olun buradan alışveriş yapmayın.

06.03.2022

Çağı anlamak için

Yaşadığımız yüzyılı anlamlandırabilmek için kesinlikle okunması gereken bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.