Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Türkler Türkiye ve İslam Kitap Açıklaması

 


Ahmet Yaşar Ocak, Türkiye'nin tarihinde ve bugününde İslamiyet kültürü ve anlayışı hakkında otorite kabul edilen bir bilim adamı. Ocak bu kitaptaki makalelerinde de "Türk Müslümanlığı", "Ortodoks İslam", "Heterodoks İslam", "Halk İslamı", "radikal / fundamentalist İslam" gibi çok tartışılan ama içeriği afaki biçimde doldurulan -ya da hiç doldurulmayan- kavramlara açıklık getiriyor. Bunun için, din ve dini düşünüş pratiğinin tarihsel boyutunu, kültürel etki boyutunu ve aktüel boyutunu ayırdederek tahlil ediyor. Tarihsel süreç içinde Türklerin İslam yorumunu "Halk İslamı", "Kitabi İslam", "Tekke İslamı", "Devlet İslamı" başlıkları altında inceleyen Ocak, bu İslamiyet biçimleri arasındaki etkileşime, özellikle de Halk İslamı'nın kitabi - kuramsal bir İslamiyet'e dönüşüm eğilimine dikkat çekiyor. Cumhuriyet döneminde İslamiyet'in aldığı biçimlere ve devletin din politikasına ilişkin makalelerde, bu tarihsel birikimin bugüne yansıması (yani "tarihsel bugün"ü) ele alınıyor; zira bu ülkedeki Müslümanlık / İslamiyet çeşitleri arasında "Kemalist Müslümanlık" da var. Elbette Alevilik ve heterodoks ya da "sapkın" sayılan İslamiyet yorumları da bu kitabın kapsamı içerisinde.Sayfa Sayısı: 190

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

27.08.2009

Güncel tartışmalara tarihsel bir bakış

Ahmet Yaşar Ocak bu kitabında topladığı makalelerinde Türkiye´de İslam ve müslümanlıkla ilgili tartışmalara tarihsel açıdan bakarak çözüm önerileri getiriyor. İslam´ın ilmi yönünün ihmal edilip siyasal yönünün öne çıkarılmasıyla nasıl kısır ve dogmatik yorumlara hapsedildiği, bu durumun Türkiye tarihindeki gelişimi, Alevilik'in ne olduğu ve Alevilerin neden yüzyıllardır Sünnilerce kovuşturulduğu vb. konuları tarihsel bilgi temelinde açıklığa kavuşturan bu kitabı her Türkiye devleti vatandaşı okumalı. Makaleler çok ayrıntıya girip derinlemesine bilgi vermese de, bu güncel ve uzun yıllardır (yüzyıllardır!) canımızı yakan konuları daha makul bir şekilde değerlendirmemizi sağlayacak perspektifi ve bilgi temelini bize sağlıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.