30,0 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Türk Siyasi Tarihi Kitap Açıklaması

 

Türkiye'de siyasi tarih çalışmaları dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri, sahasının duayeni olan Prof. Dr. Fahir Armaoğlu. Onun engin bilgilerinin ve tecrübelerinin ışığında ortaya çıkmış akademik çalışmalarından derlenen Türk Siyasi Tarihi, imparatorluk mirasından Kıbrıs meselesine dek tarihimizin en kritik meselelerini yeniden gündeme taşıyor...


Prof. Dr. Fahir Armaoğlu kitabın ilk bölümünde imparatorluk mirasını değerlendirerek çok uluslu Osmanlı İmparatorluğu'nu yorumluyor ve hemen ardından ikinci bölümde Milli Mücadele yıllarını ele alıyor. İstanbul'un İşgali ve Oniki Ada Meselesi gibi hâlâ önemini koruyan konular, belgeler ışığında okuyucuya sunuluyor.


Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren birçok tartışmaya sebep olan laiklik konusu, kitabın üçüncü bölümünü oluşturuyor. Hilafet'in dış cephesinden Türkiye'deki Amerikan okulları krizine kadar Prof. Dr. Fahir Armaoğlu laikliği en hassas noktalarıyla yorumluyor.
Kitabın son bölümünde Kıbrıs meselesi tüm hatlarıyla tartışmaya açılıyor. Kıbrıs'ın stratejik önemi, 1955-56 yıllarında Türk hükümetinin tavrı, Türk-Yunan münasebeti neticesinde ortaya çıkan olaylar ve Prof. Dr. Fahir Armaoğlu'nun Rauf Denktaş'la yaptığı çok önemli bir röportajla kitap sona eriyor.


Türk Siyasi Tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın siyasi tarihini merak edenler için çok önemli araştırmalara ve belgelere dayanan, siyasi unsurları ön plana alan ve geleceğe ışık tutan bir eser... 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.03.2019

Objektif bir Siyasi Tarih

Şöyle başlayalım: Dört ana başlık mevcut. Bunlar:- İmparatorluk Mirası- Milli Mücadele Yılları- Laiklik- Kıbrıs Meselesi•Fahir Hocanın özellikle Atatürk Araştırma Merkezi aracılığıyla sunmuş olduğu konferans, anlatı ve gazete yayımından derlenip kitap haline getirilmiş bir eser.•Özellikle Kıbrıs Meselesine daha uzun sayfalar ayrılmış ve derinlemesine incelemelerin, kaynak taramalarının yer aldığı zor bir kitap diye düşünüyorum.•Ağır ağır, sindirerek, notlar alarak ilerlemelisiniz satırlar arasında.•İmparatorluğun son yılları, Milli Mücadele süreci, Laiklik ilkesi ve uygulanması, son olarak Kıbrıs Meselesine dair subjektif yaklaşımlardan uzak bir eser arıyorsanız bence doğru adrestesiniz.•Unutmadan eserin SİYASİ tarih içerikli olduğunu söylemekte fayda görüyorum. Geçmişte yaşanılan olayların sayısal verilerinden ziyade o olayların ülke ve ülke siyaseti üzerindeki etkilerini okuyacaksınız burada.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.