4,5/5 - 9 Kişi Yorum Yap
14,7 TL
21,0 TL %30
Standart Teslimat : 07 Aralık - 11 Aralık
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Therese Raquin Kitap Açıklaması


Ünlü Fransız yazarı Emile Zola adını 1867'de yayınladığı "Therese Raquin" ile duyurmuştur. 1898'de yayınladığı Dreyfus olayına ilişkin kitabından dolayı bir yıl hapse mahkum edilmiştir. Hastalıklı kuzeniyle evlenmek zorunda kalan, yaşamının renksiz ve tekdüze akışına boyun eğmişken acımasızca bir tutkuya kapılarak gözü kapalı atıldığı serüvenin acı sonuçlarına da katlanan bir kadını, Therese Raquin'in öyküsü bu. Şöyle der Zola bu romanı için: "Ben Therese ile Laurent'da tutkuların gizli işleyişini, içgüdünün itişlerini, bir sinir krizi sonunda meydana çıkan zihin bozukluklarını adım adım kovalamaya çalıştım... Amacım her şeyden önce bilimseldi... Ayrı mizaçta iki insan arasında olabilecek garip bir birleşmeyi anlatmaya çabaladım. Roman dikkatle okununca görülecektir ki, her bölüm, meraklı bir fizyoloji olayının incelenişidir..."Sayfa Sayısı: 167

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Thérèse Raquin, Émile Zola’nın romanları arasında en iyisi değildir; yazarın daha sonra kaleme alacağı başyapıtı Germinal’in (1885) kendinden emin havası yerine yeni bir başlangıcın tereddütünü ve bir savununun dogmatizmini taşır. Bununla beraber, Thérèse Raquin’i kayda değer bir roman yapan da işte bu belirsizlik ve mantıksızlık nitelikleridir. Bu kitapta 19. yüzyılın en önemli yazarlarından birinin, zaman zaman umutsuzluğa kapılarak da olsa, romanı olabileceğine içtenlikle inandığı o toplumsal neştere dönüştürme çabasına tanık oluruz..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%77,8
%22,2
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.08.2013

Sarsıcı

İnsanı ciddi anlamda sarsan, çok etkileyici bir psikolojik gerilim.

Samih Tiryakioğlu´nun son derece başarılı çevirisini de gözardı etmemek gerekir.

12.05.2007

Betimleme yumağı

Kitabı okurken boğulacak gibi oldum. Sanki biri gırtlağımdan sıkıyordu ama ben direniyordum. Karanlık, kasvetli, rutubet kokan satırlar arasında buhran geçirmek isteyenler için ideal.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.